EDEBİYAT HABERLER

J.R.R Tolkien’in “Kullervo’nun Hikayesi” Kitabı Yakında Raflarda!

J.R.R Tolkien severlere müjde! "Kullervo'nun Hikayesi" çok yakında raflarda olacak.

Tolkien göçeli neredeyse yarım yüzyıl olacak ama hala fantastik kurgu dünyasına katkı yapmaya devam ediyor. Daha önce başka yazarların da kaleme aldığı “Kullervo’nun Hikayesi” bu sefer Tolkien’in kalemiyle geliyor.

Húrin’in Çocukları’nın başkahramanı Túrin Turambar’ın esin kaynağı ve Fin Destanı Kalevala‘nın hikayeye uyarlanmış hali olan Kullervo’nun Hikayesi’ni bir de Tolkien’ın dünyasıyla okuyalım. Tolkien’in de kabul ettiği gibi, Orta Dünya, Kalevala Destanı’nın bir yansıması gibidir. Bu kitap ise, Kalevala’nın izlerinden takip eden Kullervo adındaki bir kahramanın hikayesini anlatıyor.

Kullervo, doğaüstü güçlere ve trajik bir kadere sahip şanssız, yetim bir çocuktur. Açıkca Silmarillion’daki Turin’in atası rolündedir. Kullervo daha bebekken, karanlık büyücü Untamo babasını öldürmüş, annesini kaçırmış ve Kullervo’yu üç kere öldürmeye kalkmıştır. İkiz kardeşi Wanona ve büyülü güçleri olan kuzgun siyahı bir köpek olan Musti sayesinde hayatta kalmayı başarabilmiştir.

Bu kadarla kalsa gene iyi, bahtsızlığı bununla bitmiyor. Daha sonra köle olarak satıyor. Diyarlarda avare olarak geziyor ve intikam hırsıyla yanıp tutuşuyor.

Tolkien Kullervo öyküsü için ‘kendi efsanemi yazmak istedim’ ve bunun bir girişim olduğunu ve Birinci Çağ’ın efsanelerine önemli bir kaynak noktası eklemek istediğini belirtmişti. Bu yüzden Kullervo’nun Hikayesi, Silmarillion kadar önemli bir kitaptır. Gandalf dahil birçok karakterin orijini olan Kalevala destanının canlı kanlı yaşam bulmuş halidir.

Kitabın çevirisi Yüzüklerin Efendisi üçlemesini, Yerdeniz ve Ejderha Mızrağı Destanını da çeviren Çiğdem Erkal İpek’e ait.

Kitap şu anda ön siparişte ve 3 Kasım’da raflarda olacak. Keyifli okumalar.


Yazar                   : J.R.R Tolkien
Türü                    : Fantastik Kurgu
Çeviri                  : Çiğdem Erkal
Orijinal Adı        
: The Story of Kullervo
Yayınevi              
: İthaki Yayınları
ISBN                     
: 9786053757313
Çıkış Tarihi        
: Kasım – 2017
Sayfa Sayısı        
: 152
Fiyatı                   
: 15 TL

SATIN AL

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız