EDEBİYAT HABERLER

J.R.R. Tolkien’in oğlu Christopher Tolkien Vefat Etti

J.R.R. Tolkien vefat ettikten sonra yarım kalan işlerini derleyen ve bizlere çok büyük eserler kazandıran Christopher Tolkien 95 yaşında aramızdan ayrıldı.

J.R.R. Tolkien’in üçüncü oğlu ve Tolkien Vakfı’nı yıllarca yöneten Christopher Tolkien, edebiyat dünyası için en az babası kadar önemli bir isim olarak Orta Dünya severler tarafından sevgiyle anılmasının yanında Orta Dünya kavramını babasının yazdığı dört kitaptan çok daha büyük bir yere taşımasıyla da çok önemli bir yere sahipti. J.R.R. Tolkien, Orta Dünya ile ilgili sadece Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi üçlemesini yayınlayabilmişti ve ardından klasörlerce dolusu Orta Dünya hikayeleri bırakarak vefat etmişti.

Christopher, bu klasörlerden anlamlı bir Orta Dünya tarihi çıkarmak için resmen hayatı boyunca uğraştı. Babası o kadar çok ve her yere (peçete, bir broşürün boştaki yerleri gibi yerlere) notlar almıştı ki Christopher’ın bu notları toparlaması ve hangi notun neyi anlattığını çözmesi onun söyleyişi ile “hayatı boyunca yapabileceği en kutsal görev” halini almıştı. Bu kutsal görev sürecince bizlere; Bitmemiş Öyküler, 12 ciltlik History of Middle-earth serisini,  Húrin’in Çocukları, Sigurd ve Gudrún Efsanesi, Arthur’un Düşüşü, Gondolin’in Düşüşü, Beren ve Lúthien, Beowulf ve Kullenvo’un Hikayesi gibi Orta Dünya’yı tamamlayan ve nesiller boyunca babasının dünyasının yaşamasını sağlayan kitaplar kazandırdı.

Christopher 2017 yılında neredeyse 40 yıldır sürdürdüğü Tolkien Vakfı başkanlığından ayrılmıştı. Beren and Lúthien onun üzerinde çalıştığı son Orta Dünya kitabıydı. Babasının kitaplarına verdiği bu değeri filmlerine vermiyordu. Filmlerinden tam anlamıyla nefret ediyordu. Hatta Hobbit’i,ve Yüzüklerin Efendisi’ni, 15-25 yaş arasındaki ‘veletler’ için birer aksiyon filmine çevirdiği ve kitapları katlettiğini için Peter Jackson’ı çok sert şekilde eleştiriyordu.

Tüm bu eleştirilerine rağmen, babasının yaratımının tüm dünyada hiç olmadığı kadar popüler olmasının sebebinin bu filmler olduğunun bilincinde olduğunu düşünüyoruz. Eğer şu anda Orta Dünya’dan ayrıntılı şekilde bahsedebiliyorsak bunun sebebi Christopher Tolkien’in tüm yaşamını babasının yarattığı dünyanın yaşaması için harcamasıdır. Bunun için ona sonsuz teşekkür ediyoruz.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız