EDEBİYAT HABERLER

Japon Edebiyatında Korkutma Sanatı… Sabitfikir Ağustos Sayısı Çıktı!

Sabitfikir Ağustos sayısında 'Japon Edebiyatında Korkutma Sanatı' inceleniyor.

Japonlar dünyanın en eski halk öykülerine sahiptir. Öykülerinde kötü adam olarak doğaüstü yaratık en sık görülen korku unsurlarından birisidir. Kuchisake-Onna, Teke Teke, Hanako-San gibi onlarca doğaüstü yaratığa sahip bir korku kültürüne sahiplerdir.

Korku Filmleri, dizileri, mangaları ve animeleri ile dünya sinema-dizi-edebiyat sektörüne ilham kaynağı olmayı sürdürmektedir.

Bu özel sayının konusuna bir göz atalım;

Halka filminden görüntüler, eminimiz ki bugün bile izleyenlerin hafızasındaki tazeliğini koruyordur. O günlerde, bir süre daha benzeri filmler izledik; Koci Suzuki’nin Halka serisinin dayandığı romanlarının Türkçe çevirisini okuma imkanı bulduk… Ancak bir süre sonra Uzakdoğu’dan “rahatsız edici” hikayelere olan yoğun ilgi neredeyse bıçak gibi kesildi. Bir modaydı geçti, diyebiliriz belki ama Esra Gökçe Şahin’in SabitFikir’in Temmuz 2016 tarihli 66. Sayısı için hazırladığı dosya konusunda da bahsettiği gibi, Japon kültüründe “korkutma” meselesi aslında bir geleneği ifade ediyor:

“Korku unsurları içeren sanat, tiyatro ve edebiyat, yılın en sıcak günlerinde Tokyo metrosunda ve şehir trenlerindeki posterlerde iştah açıcı formlarda tasvir edilirler; özenle soyulup tabaklara dizilmiş salatalık ve buz kabuklarıyla bezeli karpuz dilimleri gibi yaz aylarıyla özdeşleşmiş tadımlık ferahlıklar vaat ederler.”

SabitFikir orta sayfalarının vazgeçilmezi Kararsız Okur infografiği de, her zamanki gibi, kapak konusunu destekliyor. Oylum Yılmaz’ın hazırladığı ve Sedat Girgin’in resimlediği Kararsız Okur bu ay, bir taraftan Türkçeleşmiş çağdaş Japon edebiyatının peşine düşerken, diğer yandan Japoncada yazılmış korku-gerilim öykülerine uzanıyor.

Ece Karaağaç ise bu sayıda Söyleşi sayfalarına, klasik Japoncadan çeviri yapabilen nadir isimlerden Esin Esen’i konuk ediyor.

Güncel meseleler ve güvenilir kitap eleştirileri için…

Sinema sayfalarında F. Cihan Akkartal, şimdiye kadar yönetmen kimliğile tanıdığımız David Cronenberg’in yeni yayımlanan romanını -filmlerinin çerçevesinden bakarak- mercek altına alıyor. Dünyadan’da da Mert Tanaydın, “çeviri-doğmuş” edebiyata işaret ediyor . ÇizgiRoman sayfalarında Levent Cantek’in incelediği kitap ise, Fırat Yaşa’nın Göbeklitepe’yi merkeze aldığı çizgi romanı Tepe…

SabitFikir’in bu sayısında ayrıca Nathaniel Hawthorne, Massimo Carlotto, Dave Eggers, Sarah Waters, Rachel Cusk, Paula McLain, Henry James, Monika Maron, Cemil Kavukçu, Linda Coggin ve Cees Nooteboom’un eserlerini güvenilir eleştirmenler Irmak Zileli, A. Ömer Türkeş, Aydın Baran Gürpınar, Oylum Yılmaz, Melisa Kesmez, Ece Karaağaç, Ali Bulunmaz, Nazan Maksudyan, Burcu Bayer, Burcu Arman ve Hayati Roman yorumluyor.

H. Burak Kuyaş, hazırladığı NesneKitap sayfasında bu ay, klasik eserlerin olan ve olmayan özel baskılarından söz ediyor. Yankı Enki ise, John Wyndham’ın bilimkurgu romanlarından yola çıkarak “uygarlığın arızaları”nı irdeliyor. Ceyhan Usanmaz da, Türkiye Bilişim Derneği’nin geleneksel olarak düzenlediği bilimkurgu öyküleri yarışmasından doğan kitaplara değiniyor.

KuşBakışı ise bu ay Hıfzı Topuz’u ağırlıyor. Yazarın çalışma masasının fotoğrafına, halen üzerinde çalışmakta olduğu kitabından tadımlık bir alıntı da eşlik ediyor.

SabitFikir’in kapak illüstrasyonu Akif Kaynar’a ait. Ancak çizimler bununla sınırlı değil; iç sayfalarda dikkatli gözler, çok sayıda yetenekli ve genç çizerle de karşılaşıyor.


Yayınevi              : Sabit Fikir Dergisi
Türü                     : Dergi – Kolektif
ISBN                     : 2789786037827
Çıkış Tarihi         : Ağustos – 2016
Sayfa Sayısı        : 60
Fiyatı                   : 3 TL

SATIN AL
Etiketler

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız

POPÜLER