DİZİ İNCELEME

Jericho: Amerika’yı Nükleer Bombalarla Parçalama Fantezileri

2000'lerin ortasında yayınlanmış post-apokaliptik aksiyon ve gizem dizisi Jericho'yu sizler için inceledik

Fallout yakın zamanlarda bize tekrardan konuk olmuşken biraz post-apokaliptik takılalım bari. Kalemimin ucunda yayına girdiği dönem çok iyi dizilerin gölgesinde kaldığı için belki gözünüzden kaçmış olabilecek bir dizi önerisi mevcut.

Jericho-İnceleme-PosterDizinin künyesiyle başlayalım

Türü            : Aksiyon / Dram / Gizem
Süresi          : 2 Sezon – 30 Bölüm / 1 bölüm süresi 45 dakika
Yayın Tarihi :  2006 – 2008

Karanterler ve Oyuncular

Skeet Ulrich – Jake Green
Lennie James – Robert Hawkins
Ashley Scott – Emily Sullivan
Kenneth Mitchell – Eric Green
Brad Beyer – Stanley Richmond

Amerika’nın büyük şehirlerine düşen nükleer bombalardan sonra çevresiyle ilişkisi kesilen ve omuz omuza verip hayatta kalmaya çalışan ufak bir kasabanın yaşadıkları tam bir ikinci dünya savaşı paranoyası gibi okunabilir ancak bizlere tam bir post-apokaliptik aksiyon ve gizem dizisi gibi görünüyor. Her ne kadar işin bilimkurgu ayağından uzak durup konuyu kaynaklar için diğer kasabalarla savaşmaya, kendi düzenini kurmak isteyen orduyla çatışmaya ve yaklaşan radrasyonun muhtemel etkilerinden sakınma gibi daha gerçekçi detaylara çekerek temellerini bu hayatta kalma mücadelesi üzerine kurmaya çalışıyor Jericho. İşin “survivor” ayağı ağır basıyor anlayacağınız.

Soldan Sağa , Lennie James, Michael Gaston, Erik Knudsen, Ashley Scott, Skeet Ulrich, Sprague Grayden, Kenneth Mitchell, Gerald McRaney, Pamela Reed, Shoshannah Stern ve Brad Beyer
Soldan Sağa , Lennie James, Michael Gaston, Erik Knudsen, Ashley Scott, Skeet Ulrich, Sprague Grayden, Kenneth Mitchell, Gerald McRaney, Pamela Reed, Shoshannah Stern ve Brad Beyer

11 Eylül’den sonra Amerika’nın “diğerleri” korkusunu tetiklemesi ile ilgi çekici bir konu halini alan Amerika’nın işgal altında olması üzerine başarılı bir gizem izlemi sunuyor dizi bize. Diğer kasabalarla savaş, nükleer patlamadan etkilenip hastalanmış insanlar, hatta kasabada saklanan, patlamaları planlayan teröristlerden biri… Her ne kadar ustaca gerilimini koruyup ağır ağır hikayesini geliştirerek anlatsa da aynı dönemlerde yayında olan Lost, Heroes, Prison Break gibi dizilerin gölgesinde kaldı ve izlenme oranında onlarla kapışamadı. Bahsi geçen dizilerle karşılaştırıldığında ekrana getirdiği boyut ve derinliğin daha zayıf olduğunu da kabul etmek gerekiyor. Pek fazla yeni bir şey söylemiyor ve izleyicisini çok fazla şaşırtmıyor.

Yine de düşük dozajda olsa da nükleer kıyamet sonrası bölünmüş ve kendi iç çatışmasına düşmüş bir Amerika izlemenin keyifli olduğunu kabul ediyorum. Ne yazık ki dizi beklenen derinliğe ve istediği eksene oturmakta biraz ağır kalınca sonuca ulaşma şansı bulamadı ve iki sezon sonunda yalapşap toplanarak yayından kaldırıldı. Bunca emekten sonra daha özenli bir sonu hakkediyordu.

Kaldırılma sebeplerinden birinin de Amerika’yı güçsüz gösterdiği ve bölünmüş devletlerin olumsuz imaj oluşturduğuna yönelik politik müdahaleler olduğu dedikodusunun da dolaştığını hatırlıyorum ancak bunu doğrulayan bir kaynağa ulaşamadım.

Son olarak diziden güzel bir alıntı diyalog:

“Gail: Sürekli aklıma ne gelip duruyor biliyor musun? Küçükken, bir atom bombası patlaması ihtimaline karşı çömelip masanın altına girme konusunda tatbikatlar yaptığımız…

Johnston: Evet. Dizlerini göğsüne çek ve korun.

Gail: O mantar şeklindeki bulutu gördüğümde ilk düşündüğüm onların masanın altına girmeye zaman bulup bulamadığı oldu. Aptalca di mi?”

Yüksek Şatodaki Adam yeni yıla hazırlanıyor… Eski yıl yorgunu, yeni yıl heyecanlısı, şatoda parti var, Noel Baba hepimizi öpecek…

[wp-review id=”2017″]
Etiketler

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız