EDEBİYAT

John Scalzi’nin “İmparatorluğun Çöküşü” Ön Siparişte!

Yaşlı Adamın Savaşı ile tanıdığımız Hugo ödüllü yazar John Scalzi'nin "Bağlılık Serisi" ilk kitabı "İmparatorluğun Çöküşü" ön siparişte!

Yaşlı Adamın Savaşı ve Kırmızı Üniformalılar kitaplarıyla Hugo ödüllünü kazanan, finale kalan yeni dönemin yükselen bilimkurgu yazarı John Scalzi’den yepyeni bir geliyor. Bağlılık serisi adını verdiği üçlemenin ilk romanı İmparatorluğun Çöküşü Türkçe olarak raflardaki yerini almaya hazırlanıyor.

Star Trek’in sevilen oyuncusu Wil Wheaton bile övgüyle bahsettiği ve beş yıldız verdiği kitap, Yaşlı Adamın Savaşı’nda olduğu gibi orijinal bir fikre sahip. Işık hızını aşmak yerine Akım denilen ve uzayı örümcek ağları gibi birbirine bağlayan yapıların keşfi ile ışık hızı aşılıyor. Kitap ise bu Akım’ın yıkımı ve olası insanlık felaketinin sebep-sonucunu işliyor.

Kitabın arka kapak yazısı ve kısa özeti ise şu şekilde;

Akım keşfedilene kadar ışık hızından daha hızlı yolculuk etmek, fizik kurallarına göre mümkün değildi. Akım’dan sonra ise insanlık onu kullanarak birbirlerine milyonlarca ışık yılı uzaklıktaki farklı yıldız sistemlerine yerleşmeye başladı ve artık bin yıllık olan imparatorlukları Bağlılık’ı kurdu. İmparatorluğun ayakta kalabilmesi için de bağlantıyı sağlayan Akım nehirleri şarttı; bu sayede hem birbirlerine ihtiyaç duyuyor hem sistemlerarası savaş engelleniyor hem de imparatorun tek güç sahibi olarak kalması sağlanıyordu.

Akım nehirlerinin sebebi tam olarak anlaşılamamış yok olma süreci başladığında ise İmparatorluk ve bütün sistemleri risk altına girdi. Bu durumu fark eden bir Akım fizikçisi, bir uzay gemisi kaptanı ve Bağlılık İmparatoriçesi, çöküşünün eşiğinde olan imparatorluğu, daha da önemlisi soyutlanacak olan sistemlerdeki insanları kurtarmak için ellerinden geleni yapacaklardı.

İmparatorluğun Çöküşü, 3 Ağustos’ta raflarda olacak, şimdiden keyifli okumalar.

Yazar                   : John Scalzi
Türü                    : Bilimkurgu
Orijinal Adı        : The Collapsing Empire (The Interdependency #1)
Yayınevi              : İthaki Yayınları
Çevirmen            : Sevda Deniz Karali
Çıkış Tarihi         : Ağustos – 2018
Sayfa Sayısı        : 360
Fiyatı                   : 32 TLSATIN AL
Etiketler

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız