DİZİ HABERLER

“Jonathan Strange & Mr. Norrell” Dizisi Başlıyor!

Jonathan Strange & Mr.Norrell dizi uyarlamasının ilk fragmanı izleyiciyle buluştu.

Neil Gaiman‘ın “İngiliz fantastik romanının son yetmiş yılda yazılmış en mükemmel örneği” olarak tanımladığı ve yayımlandığı 2004 yılının hemen ertesinde 2005 yılında, HUGO ve World Fantasy “En iyi roman” ödüllerini toplayan Jonathan Strange & Mr.Norrell dizi uyarlaması ile geleceği haberi uzun süredir biliniyordu.

…veee sonunda ilk uzun soluklu fragmanı izleyiciyle buluştu. Açıkcası fragmanı 9. kere  izledikten sonra kalbimizin güm-gümünü ancak durdurabildik. 

Susanna Clarke’ın eseri dilimize 2006 yılında Oğlak Yayınları tarafından kazandırıldı.  

Alışılagelmiş ejderha,kılıç,kalkan fantazyalarından farklı olarak, gerçekçi ve mizahi yazım şekli, benzersiz karakterleri, Charles Dickens tarzına kayan atmosferi ve anlatım tarzı, düz yazının belki de olabilecek en güzel şiirsel örneğine dönüşmüş kocaman bir kitap ortaya çıkmış.

 Bu dönüşüm, tabiri caizse insanı kelimelerin içine gömmüş ve orada kalmasını garantilemek için üstüne daha da lezzetli kelimeler atmış. Bunun üstüne bir de büyü ve fantastik kurgu ögeleri ekleyin…

Jonathan Strange & Mr.Norrell, son yıllarda yazılmış en başarılı fantastik kurgulardan birisi ve dizi uyarlaması da kitabı kadar keyifli olacaktır. Biz de muhakkak okumanızı öneriyoruz.

Hatta kitabın ilk bölümünü BURADAN okuyabilirsiniz.

18. yüzyıl İngiltere’sinde geçen hikaye, büyünün varlığının kabul edildiği ama kullanmanın tabu olduğu bir alternatif gerçeklikte geçiyor.  Susanna Clarke’ın aynı adlı eserinden uyarlanan “Jonathan Strange & Bay Norrell”  BBC kalitesiyle 7 bölüm olarak ekranlara gelecek.

744c8c_162b4cf1c1514570974e0b340bffd9af

Başrollerinde, Charlotte Riley (Arabella), Bertie Carvel (Jonathan Strange), Marc Warren (The Gentleman) ve Eddie Marsan (Bay Norrell) ‘in paylaştığı mini dizi, 17 Mayıs’da BBC İngiltere’de ve 13 Haziran’da BBC Amerika’da ilk bölümüyle ekranlarda olacak.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız

POPÜLER