EDEBİYAT HABERLER

KAN YEMİNİ… Teknoloji ve Büyünün Karıştığı Bir Dünya

Brian McClellan'ın popüler fantastik kurgu serisi İthaki Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı!

Brian McClellan hakkında Brandon Sanderson’un edebi varisi denmesinin sebebi yazım tarzları inanılmaz benzemesidir. Bunun sebebi ise Brian McCleıllan’ın üniversite yıllarında Sanderson’un ‘Yaratıcı Yazarlık’ derslerine girmesidir. Tarzını oluşturmada Sanderson katkısı çok büyüktür, bizzat Sanderson’dan dersler almıştır. Okuyunca aradaki benzerliği siz de fark edeceksiniz.

Barut Büyücüsü üçlemesinde, Sanderson kitaplarındaki gibi sıradışı bir büyü sistemi ile karşılaşıyoruz. Teknolojiyi manipüle edebilen ve büyü güçleri ile barutlu silahları kontrol edebilen büyücüler ile uğraşıyoruz.

Kitabın tanıtım metnine ve konusuna bir göz atalım;

Kralların çağı sona erdi ve bu sonu ben getirdim.

Bir kralı tahtından indirmek kanlı bir iştir…

Feldmareşal Tamas’ın kralına karşı yaptığı darbe yozlaşmış soyluları giyotine gönderip halkın karnını doyurdu. Ama bir yandan da Dokuz Ulus’la bir savaşın çıkmasına, kral yanlılarının içten gelen saldırılarına ve Tamas’ın müttefikleri olan Kilise, işçi sendikaları ve paralı askerlerin güç için bir yarışa girmelerine yol açtı.

Tamas’ın geriye kalan bir avuç barut büyücüsüne bel bağlamaktan başka şansı yoktu. Bunlar arasında harika bir nişancı olan, Tamas’ın oğlu Taniel ve sadakati şantajla sınanan emekli polis müfettişi Adamat da vardı.

Bir de tanrılar işin içine girince…

İçeriden ve dışarıdan gelen saldırılar devam ederken, ölüm ve yıkım işaretlerinden bahseden fısıltıları da duyulmaya başladı. Dünyaya geri dönmek için uyanan tanrılardan bahseden eski köylü hikâyeleri. Eğitimli insanların inanmayacağı türden şeyler. Ama inanmalılar…

Brandon Sanderson’ın edebi vârisi McClellan’ın teknolojiyle büyüyü birleştiren bu zengin dünyasında, barut ve mermileri kontrol edebilen büyücülerin karşısında kim durabilir ki?

Keyifli okumalar.

kan-metni

Yazar                   : Brian McClellan
Orjinal Adı          : The Powder Mage #1 – Promise of Blood
Türü                     : Fantastik Kurgu
Çeviri                   : Cihan Karamancı
Yayınevi              : İthaki Yayınları
ISBN                     : 9786053756163
Çıkış Tarihi         : Kasım – 2016
Sayfa Sayısı        : 486
Fiyatı                   : 25 TL

SATIN AL

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız