EDEBİYAT HABERLER

KANUN ALAŞIMI… Sissoylu 4.Kitabı Görücüye Çıktı

Brandon Sanderson'un ünlü fantastik kurgu serisi Sissoylu kaldığı yerden devam ediyor. Serinin 4. kitabı yakında raflarda!

Sissoylu ilk üç cildi ve Fırtınaışığı Arşivi serisinin ilk iki cildinin geçtiğimiz yıllarda raflardaki yerini almasıyla Türk fantastik kurgu okuyucuları Sanderson ve dipsiz hayal gücü ile tanıştı ve onu çok sevdi ve sabırsızlıkla Sissoylu serisinin dördüncü kitabını beklemeye koyuldu.

Ve o gün geldi ama ondan önce size bu kitap ve Sissoylu serisi hakkında kısa ama hayati önemi olan bir bilgi vermemiz gerekiyor. Belki de tüm seriyi buna göre düşünmenizde fayda var.

Brandon Sanderson, Sissoylu hikayesinin taslaklarını yazmayı bitirdiğinde, önündeki hikayenin uzunluğunu ve karışıklığını nasıl çözebilirim diye düşünmüş ve aklına hikayeyi bölmek fikri gelmiş. Teknolojik gelişim dönemlerine göre hikayeyi üç çağa ayırmış ama bu işleri sadece daha da karmaşıklaştırmış çünkü sonradan araya bir de Sissoylu dünyasında geçen ama sadece Sissoylu’nun bir yan hikayesi olan Wax ve Wayne serisini eklemeye karar veriyor.

Her yerde Mistborn#4 olarak geçen bu kitap ve serinin diğer iki kitabı Mistborn#5 ve #6 -Sanderson’un anlatmak istediği ve Sissoylu’yu Kosmere bağlayacak hikayeye bir etkisi olmayan- Wax ve Wayne adındaki iki özel Allomencer’ın dedektiflik maceralarını anlatan çok eğlenceli bir Sissoylu serisini oluşturmaktadır. Sissoylu 4-5-6 diyebileceğiniz ama aslında öyle olmayan bu serinin her kitabı diğerinden bağımsız bir macerayı anlatmaktadır. Victoria dönemi teknolojisi ve steampunk izlerini görebileceğimiz bu dönemde metal yakmak ve Allomencer olmak artık sıradan olmuştur. Sanderson bu seriyi Sissoylu serisinin ikinci üçlemesi yani 7-8 ve 9.kitapların arasında bir geçiş dönemi olması için yazmıştır.

Şimdi Sissoylu hakkında bu hayati bilgileri verdiğimize göre, gelelim Wax ve Wayne serinin ilk, Sissoylu’nun 4.kitabı Kanun Alaşımı’na….

Kitabın kapak görseli belli oldu. Orijinal kapak görseli kullanılmış ama standart Sissoylu tasarımına uyarlanmış. Biz kapağı sevdik, diğer Sissoylu kitaplarıyla uyumlu olması hoş olmuş. Kitabın arka kapak yazısı ve kapak görseli şimdiden heyecanlandırdı. Bunların belirlenmesi kitabın baskıya girmesine az kaldığını gösteriyor. Hatta belki de baskıya girdi. Sabırsızlıkla bekliyoruz. Şimdiden keyifli okumalar.

Ancak tüm bu heyecan verici gelişmelere rağmen, büyü yeniden doğmuş bu dünyanın kaderine etki etmeye devam ediyor. Yabanlar adı verilen uzak diyarlarda adalet ve düzen sağlamaya çalışanlar için, Allomansi ve Ferusimya âdeta vazgeçilmez.

Bu kişilerden biri, Allomansi ile metalleri İten ve arzu ettiğinde, daha ağır ya da hafif olabilmek için Ferusimya kullanan Waxillium Ladrian ve o, az rastlanan bir Çiftsoylu. Yabanlar’da geçen yirmi yılın ardından, Wax şimdi silahlarını kaldırmak ve soylu bir Ev’in başındaki kişiye düşen zorunlu görevlerini üstlenmek zorunda.

Acaba etkileyici yapıları ve iki yanı dizi dizi ağaçlarla süslü şık yollarına rağmen, bu şehir Yabanlar’dan daha tehlikeli bir yer olabilir mi?

“Sanderson, bu türün en başarılı yazarlarından biri olduğunu göstermeye devam ediyor.” – Library Journal

“Kısmen Sherlock Holmes kısmen X-Men olarak adlandırabilecek bu roman, okuyucularına heyecan dolu bir okuma vadediyor” – Publishers weekly

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız