EDEBİYAT

Karanlık Kitaplık #10: İtfaiyeci, Raflardaki Yerini Aldı

Locus ve Goodreads "En İyi Korku Romanı Ödülü" sahibi Joe Hill'in "The Fireman" romanı "İtfaiyeci" adıyla raflardaki yerini aldı.

İthaki Yayınları’nın Karanlık Kitaplık serisinin onuncu kitabı olan İtfaiyeci, Joe Hill’in okuyucular tarafından en beğenilen romanı olarak gösteriliyor.

Joe Hill’i tanımayanlar için kısaca özetlememiz gerekirse; kendisi korku edebiyatının büyük ustası Stephen King’in oğludur. Babasının gölgesinde kalmadan kendi kalemiyle tanınmak istediği için mahlas olarak kullandığı ismidir. NOS4A2 romanın ardından başarısının tesadüf olmadığını kanıtlarcasına daha da güzel bir romana imza atmıştır ve King soyadını hak ettiğini sonuna kadar ispatlamıştır.

Gerilim ile birlikte bilimkurgu yansımalarını da gördüğümüz İtfaiyeci, Karanlık Kitaplık ile birlikte okuyucu ile buluştu.

Kitabın konusuna ve tanıtım metnine bir göz atalım;

2000’li yıllarda pek çok yazar korku türünde eserler verip sıradışı işler ortaya koydu ancak bu zaman aralığında Joe Hill kadar istikrarlı ve her yapıtı modern bir korku klasiği olan başka bir yazar ortaya çıkmadı. İtfaiyeci de hem distopyayla teması hem sosyal medya çağını yansıtması hem de özgünlüğü ile yalnızca günümüzün değil, Hill’in de en iyi yapıtlarından.

Kimse nereden geldiğini bilmese de bir salgın şehirleri yavaş yavaş ele geçiriyordu: Ejderpulu. Hastalığın tedavisi mümkün olmayan sporları, ele geçirdiği vücutları aniden havaya uçuruyordu. Milyonlarca insan bu hastalıktan mustaripti artık. Her köşe başı alev alevdi. Medeniyetin sonunu ateş, kül ve duman getiriyordu.

Yeni hamile kalmış hemşire Harper Grayson da bu hastalığa yakalanmıştı ve alevlere karışması an meselesiydi. Ama belki bebeğini kurtarabilirdi… tabii o kadar uzun yaşayabilirse. İşte böyle bir zamanda İtfaiyeci denen bir adamın hikâyelerini duymaya başladı. Ejderpulunu taşıyan ama onunla yaşamayı öğrenmiş hatta hastalığın sebep olduğu alevleri kontrol edip bu gücünü insanları kurtarmak için kullanan bir deliydi o. Tüm dünya alevler tarafından yutulmadan önce İtfaiyeci’yi bulmak, sırlarını öğrenmek için Harper’ın gözünü karartmaktan başka çaresi yoktu artık.

İtfaiyeci seni kurtarmaya geliyor. Sakinliğini yitirme.

Keyifli okumalar.


Yazar                   : Joe Hill
Türü                    : Korku Gerilim
Orijinal Adı        : The Fireman
Yayınevi              : İthaki Yayınları
Çevirmen            : Cihan Karamancı
Çıkış Tarihi         : Ekim – 2018
Sayfa Sayısı        : 704
Fiyatı                   : 49 TL

SATIN AL

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız