EDEBİYAT

Karanlık Kitaplık #11: Bir Clive Barker Romanı “Dokudünya”

Karanlık Fantazya türünün en önemli kitaplarından birisi olan Clive Barker'ın 1987'de kaleme aldığı Waeveworld, "Dokudünya" adıyla dilimize çevrildi ve raflardaki yerini alıyor.

İthaki Yayınları’nın başlattığı Karanlık Kitaplık serisi son sürat ilerliyor. Serinin on birinci kitabı korku-gerilim ustası Clive Barker’ın ülkemizde daha önce yayınlanmamış bir kitabı olan Weaveworld (Dokudünya) oldu. Clive Barker’ı ülkemizde daha çok Kan Kitapları serisi ile tanıyoruz.

Dokudünya, 1988 yılında World Fantasy “En İyi Roman” ödülünü kazandı.

Kitabın konusuna ve tanıtım metnine bir göz atalım;

“Clive Barker o kadar iyi bir yazar ki her okuduğumda nutkum tutuluyor.” —Stephen King

“Çağımızın en büyük düş ustalarından.” —Quentin Tarantino

“Clive Barker, Lovecraft’tan sonra, bir türü bütünüyle değiştirmiş nadir yazarlardan.” —China Mieville

Yazar, sanatçı ve yönetmen Clive Barker, 30 yıldan uzun bir süredir kâbuslarını bizimle paylaşmaya devam ediyor. Dokudünya da ancak Barker’ın zihninden çıkabilecek bir ölçekte, korkunun fantastikle harmanlandığı bir epik.

Kâhinsoylular denen bir tür, uzun yıllar insanlar arasında yaşamış, büyü gücüne sahip varlıklardı. Fakat Musibet denen bir kötülük Kâhinsoyluları avlamaya başlayınca onlar da tüm güçlerini ayrı bir düzlem yaratmaya harcadılar. Bir halının desenlerinde gizlenen bu düzlemde hem Musibet’ten hem de habis insanlardan uzakta hayatlarını sürdürmeye devam ettiler.

Dokudünya denen bu düzlemin her zaman bir insan gardiyanı olurdu. Fakat son gardiyan yaşlı Mimi ölüm döşeğindeydi ve düzlem artık korumasızdı. Dokudünya’nın peşindeki gizemli güçler halıyı ele geçirmek için harekete geçtiğinde karşılarında Mimi’nin torunu Suzanna’yı ve Cal isimli bir genci bulacaklardı.

Bir yerlerde, Musibet de kıpırdanmaya başlamıştı.

Gözlerini dört aç.

Aramızdalar.

Keyifli okumalar.


Yazar                   : Clive Barker
Türü                    : Korku Gerilim
Orijinal Adı        : Waeveworld
Yayınevi              : İthaki Yayınları
Çevirmen            : Cihan Karamancı
Çıkış Tarihi         : Kasım – 2019
Sayfa Sayısı        : 656
Fiyatı                   : 49 TLSATIN AL

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız