EDEBİYAT

Karanlık Kitaplık #13: “Yasa Kitabı ve Yalanlar Kitabı” Raflarda

Yirminci yüzyılın en tartışmalı şahsiyetlerinden birisi olan İngiliz okültist Aleister Crowley'nin "Yasa Kitabı ve Yalanlar Kitabı" ilk kez dilimize çevrilerek raflardaki yerini aldı.

Kara Büyü’nün gelmiş geçmiş en büyük ustalarından birisi olarak gösterilen Aleister Crowley’nin 1912 ve 1913 yıllarında yazdığı iki kitabının tek kitap olarak toplanmış halidir. “Yasa Kitabı” ile “Yalanlar Kitabı” karanlık kitaplara ilgi duyanlar için başucu kitapları olarak kabul edilmektedir. Yayınlandığı günden beri pek çok tartışmanın ilgi odağı olmuştur.

  • Yasa Kitabı, Aleister Crowley’nin iddiasına göre 1904 yılında Aiwass adındaki bir varlık taradından Gize Piramitleri’nin firavun odasında yazdırılmıştır. Evren ve Aiwass’ın yasalarını anlatıyor.
  • Yalanlar Kitabı ise, 91 bölümden oluşmaktadır. Her bölümde şiirler, ritüeller, talimatlar ve gizli şifrelerin olduğu uzun bir metindir. Kabalistik felsefenin temel kitabı sayılabilir.

Kitabın tanıtım metnine ve konusuna bir göz atalım;

“Aleister Crowley, 20. yüzyılın en büyük büyücüsüdür.” –Alan Moore

Yirminci yüzyılın en tartışmalı şahsiyetlerinden biri olan İngiliz okültist Aleister Crowley pek çoklarına göre sahte bir peygamber hatta bir şarlatanken, belirli bir kesim için ise bir yol göstericiydi. Kurduğu Thelema diniyle müritler toplayan yazar, sıradışı büyü öğretileri ve dini ritüelleriyle yaşamış en büyük okültistler arasında kendine yer buldu. Crowley’nin tam manasıyla nasıl bir insan olduğunu söylemek mümkün olmasa da “Dünyanın En Kötü Şöhretli Adamı” lakabını hak edecek işler yaptığı yadsınamaz.

Bu edisyonda Crowley’nin felsefesinin temelini oluşturan iki kitap birlikte yayımlanıyor. Üç bölümden oluşan Yasa Kitabı’nda Crowley, kendisine Kahire’de Aiwass adındaki kutsal bir varlık tarafınca dikte ettirildiğini iddia ettiği kuralları yazıya döküyor. Yalanlar Kitabı’nda ise Kabalistik öğretideki karşılıklarına göre numaralandırılan; talimatlardan, şiirlerden ve ritüellerden oluşan 91 maddelik metinler bir araya geliyor. İki kitaba da Crowley’nin yıllar sonra eklediği açıklayıcı yorumlar ve tefsirler eşlik ediyor


Yazar                   : Aleister Crowley
Türü                    : Korku – Gerilim
Orijinal Adı        : The Book of the Law and The Book of Lies
Yayınevi              : İthaki Yayınları
Çevirmen            : Barış Tanyeri
Çıkış Tarihi         : Ocak – 2019
Sayfa Sayısı        : 224
Fiyatı                   : 25 TL

SATIN AL

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız