EDEBİYAT

Karanlık Kitaplık #5: Yüce Tanrı Pan, Raflarda!

Bir gotik, korku klasiği "Yüce Tanrı Pan" İthaki Yayınları'nın Karanlık Kitaplık sersinin 5. kitabı olarak raflardaki yerini aldı.

1863-1947 yılları arasında yaşamış, gotik-korku edebiyatının kurucu yazarlarından sayılan Galli yazar Arthur Machen’in kült eseri Yüce Tanrı Pan, İthaki Yayınları etiketiyle raflardaki yerini almaya hazırlanıyor. Machen, H.P Lovecraft ve Stephen King gibi yazarları etkileyerek korku edebiyatını seçmelerinde onları etkilemiş çok önemli bir yazar olmasıyla tanınıyor. Stephen King‘in dediği gibi “Yazılmış en iyi korku öykülerinden biri. Belki de en iyisi”

Kitabın kısaca konusu:

Başta H. P. Lovecraft olmak üzere kendisinden sonraki birçok yazarı etkileyen Arthur Machen, modern korku edebiyatının erken dönem ustalarından biri. Doğaüstü, fantazi ve korku türlerinde verdiği eserlerin arasında en ünlüsü olan Yüce Tanrı Pan da yazıldığı dönemde cesur içeriğiyle büyük yankı uyandıran ve ünü günümüze kadar ulaşan bir başyapıt.

Dr. Raymond’ın ruhani dünyaya erişmek için yaptığı “Yüce Tanrı Pan’ı görmek” adlı deneyin sonucunda kentte gizemli olaylar vuku bulmaya başlamıştır. Bu deneyle birlikte Yunan mitolojisinde ormanların ve kırın tanrısı olan yarı keçi yarı insan Pan, hikâyede korkutucu bir figüre dönüşerek, eski çağların dehşetini on dokuzuncu yüzyıla taşır. Machen’ın benzersiz üslubuyla bilim, bir nevi, korkuya hayat verir.

Yazar                   : Arthur Machen
Türü                    : Korku-Gerilim
Orijinal Adı        : The Great God Pan
Yayınevi              : İthaki Yayınları
Çevirmen            : Barış Tanyeri
Çıkış Tarihi         : Ağustos – 2018
Sayfa Sayısı        : 80

SATIN AL

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız