EDEBİYAT HABERLER

Kazuo Ishiguro 2017 Nobel Edebiyat Ödülü’nün Sahibi Oldu

Japon asıllı İngiliz romancı Kazuo Ishiguro 2017 Nobel Edebiyat Ödülü'nün sahibi oldu. 

Pale View of Hills (Uzak Tepeler, Can Yayınları), An Artist of the Floating World (Değişen Dünyada Bir Sanatçı, Turkuvaz Yayınları), The Remains of the Day (Turkuvaz Yayınları), The Unconsoled (Avunamayanlar, Yapı Kredi Yayınları), When We Were Orphans (Çocukluğumu Ararken, Epsilon Yayınları), Never Let Me Go (Beni Asla Bırakma, Yapı Kredi Yayınları) ve The Buried Giant (Gömülü Dev, Yapı Kredi Yayınları) kitapları ile Türk okuyucusunun beğenisini kazanan yazar, 2017 Nobel Edebiyat Ödülüne layık görüldü.

İlk olarak 1901 yılında verilmeye başlanılan ödül, Alfred Nobel’in sözleri ile bir idealist eğilimi en farklı şekilde ifade eden yazara veriliyor. Ödülü 2016 yılında Bob Dylan almıştı ve büyük tartışmalar yaşanmıştı. İsveç Nobel Akademisi, Amerikan müzik geleneğinde ‘yeni şiirsel ifadeler yarattığı’ için verdiklerini açıklamıştı. Bu sene ise edebiyat kökenli birisi aldı ama kimse Kazuo Ishiguro‘nun almasını beklemiyordu.

Fantastik kurgu okurları ise Kazuo Ishiguro ismini Gömülü Dev kitabıyla daha yakından tanıyor. 2015 yılında Gömülü Dev kitabıyla ilgili konuşurken “Bu kitabı

sadece bir fantastik kurgu olarak mı görecekler” gibi bir cümle kurmasıyla Ursula K. Le Guin’in gazabına uğramıştı ve ikili arasında sözlü tartışma yaşanmıştı. Hatta Le Guin “Bu kitabın fantastik kurgu olarak kabul edilmesi hakarettir” demişti ve tartışmalar daha da hararetlenmişti.

Bunun gibi tartışmaların ışığında, Kazuo Ishiguro nasıl bir idealist eğilimi en farklı şekilde ifade etmiş bilemiyoruz. Romancılığı ve hikaye anlatımı edebiyat çevrelerince beğenilen bir isimdir ama bu kadar büyük fark yaratacak ne yapmış büyük soru işareti.

Hafta başından itibaren Nobel Tıp Ödülü, Nobel Fizik Ödülü, Nobel Kimya Ödülü ve bugün de Nobel Edebiyat Ödülü’nü sahibini buldu. Yarın ise Nobel Barış Ödülü’nü kazanan isim açıklanacak.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız