EDEBİYAT İNCELEME

“KIYAMEYE BİR MİLYAR YIL” Bir Rus Bilimkurgu Şaheseri

Rus bilimkurgu edebiyatının ustaları Arkadi ve Boris Strugatski kardeşlerin baş yapıtı "Kıyamete Bir Milyar Yıl" nihayet dilimize kazandırıldı.

KIYAMEYE BİR MİLYAR YILİthaki’nin 2015 yılında başlattığı Bilimkurgu Klasikleri dizisinin ikinci kitabıdır. 1977 yılında orjinal dilinde, 1978 yılında ise Definitely Maybe adıyla ingilizceye çevrilmiştir. Yayınlandığı dönem Soğuk Savaş dönemi olduğu için pek çok batılı ülkede yasaklanmıştır. Buna rağmen Strugatski kardeşler bilimkurgunun büyük yazarları arasına girmeyi başarmışlardır.

Arkady and Boris Strugatsky

Kitabın çevirisi  ve baskısından söz etmek gerekirse; İthaki’nin bu seri için tasarladığı minimal kapak tasarımı çok şık duruyor, seriye apayrı bir hava katıyor. Bu kitap için ise Rus kızıl rengi ve kitaptaki labirent çıkmazına vurgu yapan görseli ise cuk oturmuş. Kitap anadili olan Ruşçadan çeviri, her Rusça kitaptaki kişi isimlerinin kitap boyunca değişmesi sorununu, kitabın başındaki açıklama kısmıyla gidermeye çalışmışlar -ki bizce olmuş-

Malyanov Kabarcıkları ve çok daha fazlası…

Kitap genel olarak iki bölümden oluşuyor diyebiliriz. Malyanov’un, davetsiz misafirler ve telefonlardan bunaldığı, bu ani ilgiye anlam veremediği birinci bölüm ve sonunda anlam verebildiği ikinci bölüm. Asıl kurgu bu ikinci bölümde, ilk bölüm, ikinci bölüme hazırlık gibi olmuş. Kitabın böyle karmaşık ilerliyor gibi görünmesi sizi aldatmasın tüm bunların bir sebebi var.

Kitabın baş kahramanı, Dimitri Malyanov adındaki bir astrofizikçidir. Adına Malyanov Kabarcıkları vermek istediği çok önemli bir proje üzerinde çalışmaktadır hatta bunun için ailesini eşinin annesinin evine bile göndermiştir. Evde yalnızdır, buzdolabı bomboştur, kedi açtır ve bizim görmeyi alıştığımız insanı delirten Rusya soğuğunun aksine hava cehennem gibi sıcaktır. Malyanov gene böyle yalnız ve sıcak bir sabaha uyanmıştır. Bir an önce işinin başına oturmak istiyordur ama önce Malyanov sipariş etmediği içemeyeceği çok içki getiren postacı, sonra ikide bir çalan telefonlar ve son olarak elinde bir mektup ile ansızın kapısında beliren tanımadığı bir kadın ile ayda yılda bir gördüğü karşı komşusu ona bu şansı vermeyecektir. Peki bu ani ilginin sebebi nedir? İşte en büyük gizem bu soruda yatıyor.

Daha fazla ayrıntı kitabın tüm gizemini kaçıracağı için şimdilik susuyoruz ve kitabı okuyarak bu keyifli bilimkurgu deneyimini yaşamanızı öneriyoruz.

[wp-review id=”9412″]
Yazar                   : Arkadi Strugatski, Boris Strugatski
Yayınevi              : İthaki Yayınları
Türü                     : Bilimkurgu
Orjinal Adı          : Za milliard let do kontsa sveta
Çeviri                   : Hazal Yalın
ISBN                     : 9786053754855
Çıkış Tarihi         : Kasım – 2015
Sayfa Sayısı        : 152
Fiyatı                   : 12 TLSATIN AL

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız