DİZİ

Klasik Samuray Romanı SHOGUN Diziye Uyarlanıyor!

En bilinen samurai romanlarından biri olan SHOGUN televizyona uyarlanıyor. FX kanalı on bölümlük ilk sezonun siparişini verdi bile!

Shogun, 1975 yılında James Clavell tarafından kaleme alınmış ve Japonya’da dahi çok satanlar listesine girmiş, hala da okunmaya devam eden bir samuray romanıdır. Japonya’nın feodal döneminde geçen hikayede, farklı dünyadan iki tutkulu insanın çatışmasını ve gizemli bir kadın samurayın onur mücadelesini anlatıyor.

Hikayenin merkezinde üç kişi var;

Japonya’da bir gemi kazası yapan İngiliz denizci John Blackthorne bu yabancı kültürde kendisini yeniden keşfedecektir; Lord Toranaga, en az kendisi kadar tehlikeli ve çatlak düşmanları olan güçlü bir daimyo ( 12. yüzyıldan, 19. yüzyıla kadar Japonya’da hüküm sürmüş olan en güçlü feodal hükümdara verilen ad ) ve Bayan Mariko, bağlılığını, değerini ve onurunu yeniden kanıtlamak, kazanmak zorunda olan güzel bir samuray (evet kadın samuray, dizilerde ve animelerde bahsetmeseler de gerçekte kadın samuraylar da vardı)

Kitap uzun yıllar önce, 1981 yılında, Altın Kitaplar tarafından ilk kez dilimize kazandırılmıştı. Ama sonraki yıllarda tekrar baskıları yapılmasına rağmen günümüzde ancak sahaflarda belki bulabiliyor. Bilinen en ünlü samuray temalı kitabın neden günümüzde baskısı yok? Evet güzel soru…

Aynı zamanda, 1980 yılında başrollerinde Damien Thomas, Richard Chamberlain, John Rhys-Davies ve samuray filmlerinin yıldızı Toshirô Mifune ( 7 Samurai, Yojimbo ) gibi dev oyuncular bulunan beş bölümlük bir mini dizisi de çekilmişti. Ülkemizde 80’li yılların başında TRT’de yayınlanan dizi bir ülkeye samurayları sevdirmişti. Kitabın kapağında da söylediği gibi “1981 yılının televizyon olayı” idi. İnternette mutlaka vardır, eğer samuray filmleri seviyorsanız mutlaka bir göz atın.

Yeni uyarlamanın senaryosunu, başrollerinde Christian Bale, Johnny Depp’in olduğu 2009 yapımı Halk Düşmanları (Public Enemies) filminin de senaryosunu yazan Ronan Bennett yazıyor. Ne zaman ekranlara geleceği ise henüz belirsiz.

Etiketler

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız

POPÜLER