SANAT DÜŞKÜNÜ

Kurumuş Ağaçlar Yazık Olmasın, Heykel Yapalım

Driftwood Sculpture denilen kurumuş ağaçlardan yapılan sanatı tanıtmak istiyoruz.

Doğayı yaşatmak, herşeye rağmen, sanayileşmeye, kentleşmeye, ölümle sonuçlanan döngüsüne rağmen…  Yaşayan her bir parçasını korumak ve ölenini kazanmak yeniden.

Aslına bakarsanız çöp diye bir şey de yoktur doğada, geri dönüştürülmemiş olan vardır duyarsızlığımızdan… Oysa sanatçı duyarlıdır, kıymetini bilendir ve atıkları bile değerlendirendir. İşte İngilizcede “driftwood sculpture” denilen, “akıntıyla şekillenip sürüklenmiş ve kurumuş ağaç parçalarıyla yapılan heykeltraşlık” sanatçının doğayı bir başka formda yeniden yaşatmasına çok güzel bir örnek.

Gelin şimdi, birlikte bu sanata ilişkin ilgi çekici örneklere bakalım.


James Doran WEBB: Çocukluğundan beri minyatür ahşap heykeller yapan sanatçı Filipinlere yerleştikten bir süre sonra plaja ve nehir kıyılarına vuran ağaç atıklarından oldukça kısmen hareket edebilir kısımlara sahip oldukça canlı görünen hayvan heykelleri yapmaya başladı. Doğanın kendisine sunduğu cömertliğe karşılık vererek kullandığı atık kütüklerin her kilosuna karşılık Cebu tepelerine bir fide dikiyor. Sanatçının yarattığı muhteşemliğe buyrun lütfen

Kaynak ve görsellerin daha fazlası için: BURAYA


Heather JANSCH: Çizimle de uğraşan sanatçı heykellerine kil ve sonrasında bakır tel üzerine yaptığı sıva ile başladı ancak esin kaynağı Leonarda da Vinci’nin atlarının doğal formlarına ulaşmak için farklı materyal arayışı içerisindeydi ve bu arayışına yanıtı doğanın sunduğu kurumuş ağaç dalları ve kabuklarında buldu.

Kaynak ve görsellerin daha fazlası için :  BURAYA


Jeffro UITTO: Liseden beri ahşap tasarımlarla ilgilenen Amerikalı sanatçı Washington’daki Tokeland kıyıları, Smith Körfezi’nin kıyıları ve Willapa Dağları arasındaki vadilerde bulunan ağaç kalıntılarını kullanarak görkemli tasarımlarını ortaya koymuştur.

Kaynak ve görsellerin daha fazlası için :  BURAYA


Hep yabancı hep yabancı peki hiç mi bizim böyle eserler ortaya koyan sanatçılarımız yok diyorsanız elbette ki var. Ancak kabul edelim ki ülkemizde üretken, gerçek bir sanatçı olarak var olabilmek, emeğinin karşılığını alabilmek, eserlerini insanlara ulaştırabilmek, reklamını yapabilmek ve sponsor bulabilmek gibi konular bir hayli zor. Bu yüzden belki, bizimkiler daha bir sessiz sedasız sanatlarını icra etmeye çalışıyorlar. Ama onlara destek olmak ve ülkemizde sanatın ve sanatçının gelişimine bir nebze de olsa katkıda bulunmak için hep birlikte buradayız öyle değil mi? İşte, benzer çalışmalarıyla bizim sanatçılarımız :

Adnan CEYLAN: Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Kaleiçi Hıdırlık Sokak üzerine yapılan parktaki ağaçtan keçi heykellerini yapan sanatçı Adnan Ceylan’ın eserleri, hayranlık uyandırıyor. Sanatçı, heykellerinde kullandığı ağaç malzemelerin tamamını ise doğadan kendi eliyle topluyor.  At, keçi, kartal gibi canlıların bire bir kopyası olan heykelleri sedir ağacı kabuğu ve dallarını birleştirerek ortaya çıkartan Ceylan, bir heykelin yapımının 3 ay sürdüğünü kaydetti. Heykellerinin ham maddesi sedir ağacı kabuğu ve dallarını ise Elmalı’nın 2 bin metre rakımlı dağlarında büyüyen sedir ormanlarından topladığını vurgulayan Adnan Ceylan, “Sedir ağacı doğası gereği böcek barındırmayan dayanıklı bir ağaç. Sedir ağaçları sıcak ve soğuk hava değişikliklerinde dış kabuğunu yere bırakır. Heykellerimin ham maddesi ağacın gövdesinden ayrılarak yere saçılan kabul ve dalları. Bu dalları toplayarak heykellerimi yapıyorum. Bu vesile ile ormanı temizlemiş oluyorum” diyor. Bir heykel için 10 ile 20 çuval arası ağaç kabuğu ve dalın yeterli olduğunu sözlerine ekleyen Ceylan, “Ağaçtan heykellerimde vermek istediğim mesaj aslında ‘Doğa’. Doğa’ya sahip çıkması gereken insanoğlu. Fakat biz maalesef doğayı ihmal ediyoruz. Burada parka konulan 3 ağaçtan keçi heykeli ile doğayı anlatmaya doğanın estetiğini yansıtmaya çalıştım” diyor.

Kaynak ve görsellerin daha fazlası için: BURAYA


Durul BAKAN: Antalyalı bir başka ağaç heykel sanatçısı Durul Bakan, geçtiğimiz temmuz ayında EXPO 2016’nın tanıtımına destek vermek amacıyla ‘Çiçek Açan Şehirler’ projesi kapsamında ağaç heykel çalışmalarını sergiledi. ‘Denizden Gelen Ağaçların Dansı’ adıyla açılan sergide yer alan eserleri için sel ve dere sularıyla denize sürüklenen ağaç dallarını topladığını, bu dalları kuruttuktan sonra eserlerini üretmeye başladığını söylüyor.

Kaynak ve görsellerin daha fazlası için: BURAYA ya da BURAYA

Etiketler

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız

POPÜLER