EDEBİYAT

Le Guin ve Hayat “Dünyanın Kıyısında Dans” Raflarda!

Ursula K. Le Guin'in dünyasına ve aklına birazcık daha ışık tutan, edebiyat dışı yazılarının olduğu "Dünyanın Kıyısında Dans" ilk kez Türkçe olarak raflardaki yerini aldı.

Dünyanın Kıyısında Dans, sizi Le Guin’in alışıtığınız kurgusundan biraz uzaklaştıracak. Yazarın 1976-1988 yılları arasında yazdığı edebiyat dışı yazılarının toplandığı, biraz sohbet havasında geçen ve değişik zamanlarda yaptığı konuşmalarını, anılarını, gazetelerde yazdığı makaleleri, inceleme yazılarını kronolojik sırasıyla belli kategorilerde okuyucuya sunan bir çalışmayı okuma şansına sahip oluyoruz. Aynı zamanda kitap bir de HUGO adaylığına da sahip olmasıyla da öne çıkıyor.

Le Guin hayranıysanız ve yazarın aklına biraz daha girmek ve onun dünyasını anlamak istiyorsanız bu kitaba bir göz atmanızı öneriyoruz.

 “…ister sanat, ister bilim, ister teknoloji, ister şirket yönetimi, ister yatağın altını süpürmek olsun, neye yeteneğiniz varsa onu yapmanızı; size sırf bir kadın yaptığı için bunun ikinci sınıf bir iş olduğunu söylediklerinde cehenneme kadar yollarının olduğu yanıtını vermenizi ve eşit işe eşit ücret kazanmanızı umuyorum. Hükmetme ve hükmedilme ihtiyacı duymadan yaşamanızı umuyorum. Hiçbir zaman kurban olmamanızı umuyorum ama başkaları üzerinde erk sahibi olmamanızı da umuyorum. Başarısız olduğunuzda, yenildiğinizde, acı çektiğinizde, karanlıkta kaldığınızda karanlığın sizin yurdunuz, hiçbir savaşın olmadığı ve hiçbir savaşın kazanılmadığı ama geleceğin olduğu, yaşadığınız yer olduğunu hatırlamanızı umuyorum…”

Kitabın ön okumasına BURADAN ulaşıp bir bölümünü okuyabilirsiniz.


Yazar                   : Ursula K. Le Guin
Türü                    : Edebiyat-İnceleme
Çeviri                  : Seda Ersavcı
Orijinal Adı        : Dancing at the Edge of the World
Yayınevi              : İthaki Yayınları
ISBN                    : 9786053757856
Çıkış Tarihi         : Mart – 2018
Sayfa Sayısı        : 456
Fiyatı                   : 34 TL

SATIN AL

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız