EDEBİYAT

Mark Sullivan’ın “Kızıl Göğün Altında” Romanı Geliyor

Mark Sullivan'ın, İkinci Dünya Savaşı kahramanı Pino Lella'nın gerçek hayat öyküsünden esinlenerek kaleme aldığı "Kızıl Göğün Altında" raflardaki yerini alıyor.

Goodreads tarafından en iyi tarihi romanlardan birisi olarak gösterilen ve 2017 yılında en çok satan romanlardan olan “Kızıl Göğün Altında” Pino Lella adındaki italyan gencin istemeyerek, zorla savaşa gönderilmesini ve savaşın arka planında Nazi karşıtı olarak casusluk yapmasının öyküsünü anlatıyor.

Ayrıca kitap, Pino Lella rolünde Tom Holland’ı göreceğimiz bir sinema filmine uyarlanıyor.

Kitabın konusuna ve tanıtım metnine bir göz atalım;

“Aksiyon, macera, aşk, savaş ve epik bir kahraman – bunların hepsi tarihin en karanlık anlarının arka planında kendilerine yer buluyor. Mark Sullivan’ın Kızıl Göğün Altında romanı, başarılı bir İkinci Dünya Savaşı eserinde bulmak isteyeceğiniz her şeye sahip.” –Tess Gerritsen, New York Times çoksatan yazarı

“İncelikle yazılmış inanılmaz bir öykü; nefis ve muhteşem bir kitap.” –James Patterson, New York Times çoksatan yazarı

İkinci Dünya Savaşı’nın gizli kahramanlarından birinin gerçek hayat hikâyesinden esinlenen Kızıl Göğün Altında, tarihin en karanlık zamanlarından birinde yaşayan genç Pino’nun muhteşem cesaretinin ve direnişinin destansı öyküsü. 

Pino Lella, Nazilerin savaşında hiçbir şekilde yer almak istemiyordu. Sıradan bir hayat süren sıradan bir gençti ve ilgilendikleri müzik, yemek ve kızlardan ibaretti. Ancak bu genç İtalyanın masumiyet dolu günleri sona ermek üzereydi. Milano’daki evi Müttefikler’in bombalarıyla yerle bir edilen Pino, Yahudilerin şehirden kaçmalarına yardım eden gizli bir topluluğa katılıp kendisinden altı yaş büyük Anna’ya âşık olunca hayatı bir daha eskisi gibi olmayacaktı.

Pino’dan Alman saflarına asker olarak katılmasını isteyen ailesinin niyetiyse onu muharebeden uzak tutmak ve korumaktı. Fakat Pino yaralandıktan sonra daha on sekiz yaşındayken Adolf Hitler’in İtalya’daki sol kolu, Nazi Almanyası’nın en gizemli ve güçlü komutanlarından General Hans Leyers’in şahsi şoförü olarak işe alınacaktı.

Pino bu sayede Alman Üst Komutasının içine sızarak Müttefikler için ajanlık yaparken aynı zamanda savaşın ve Nazilerin getirdiği dehşete göğüs germek zorunda kalacaktı. Göremediğimiz Tüm Işıklar ile Bülbül gibi romanları ve Schindler’in Listesi ile Piyanist gibi filmleri sevenler için Kızıl Göğün Altında kaçırılmaması gereken, sarsıcı bir İkinci Dünya Savaşı öyküsü.

Kitabın çekimleri halen devam eden film uyarlamasında Pino rolünü Tom Holland canlandıracak.

Keyifli okumalar.


Yazar                   : Mark Sullivan
Türü                    : Tarihi Kurgu
Orijinal Adı        : Beneath A Scarlet Sky
Yayınevi              : İthaki Yayınları
Çevirmen            : Aslıhan Kuzucan
Çıkış Tarihi         : Aralık – 2018
Sayfa Sayısı        : 496
Fiyatı                   : 39 TLSATIN AL
Etiketler

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız