2017 Aylık Kitap Seçkisi DOSYALAR & LİSTELER

MART 2017 – Aylık Yeni Kitap Listesi

Mart ayında çıkmış yeni kitaplardan hoşuna gideceğini umduğumuz bir seçki hazırladık. Hep birlikte bu seçkiye bir göz atalım.

Mart ayının soğuk günlerde, sıcacık evlerimizde keyif yaparken bize eşlik edecek birçok muhteşem kitap, meraklıları ile buluştu. Sizler için Mart ayında çıkmış yeni kitaplardan hoşuna gideceğini umduğumuz bir seçki hazırladık. Hep birlikte bu seçkiye bir göz atalım.

Ödüllere doyamayan Goblin Kral (Goblin King) sonunda Türkçeye çevrildi ve raflardaki yerini aldı. Witcher severlerin uzun süredir beklediği Witcher çizgi roman serisinin ikinci kitabı ‘Tilki Çocuklar’ sonunda yayınlandı. DiskDünya serisi 9. kitap ERIC geldi ve nice güzel kitap yayınlandı.


ROMANLAR

Goblin Kral (Fantastik Kurgu)
Eric (Fantastik Kurgu)
Taş Kavşak (Fantastik Kurgu)
Kağıt Büyücüsü (Fantastik Kurgu)
Ender'in Gölgesi (Bilim Kurgu)
Karanlıkta Fısıldayan (Korku-Gerilim)
Yedikuleli Mansur (Korku-Gerilim)
Dostlarımızın Dostları (Dünya Edebiyatı)
Konuk Kaplan (Dünya Edebiyatı)
previous arrow
next arrow
 
Goblin Kral (Fantastik Kurgu)
Eric (Fantastik Kurgu)
Taş Kavşak (Fantastik Kurgu)
Kağıt Büyücüsü (Fantastik Kurgu)
Ender'in Gölgesi (Bilim Kurgu)
Karanlıkta Fısıldayan (Korku-Gerilim)
Yedikuleli Mansur (Korku-Gerilim)
Dostlarımızın Dostları (Dünya Edebiyatı)
Konuk Kaplan (Dünya Edebiyatı)
previous arrow
next arrow

Goblin Kral, 2015 yılında hemen hemen tüm büyük fantastik edebiyat ödüllerinde adını duyduğumuz Katherine Addison’ın ilk romanı Goblin Kral sonunda Türkçe olarak raflardaki yerini aldı. Kitap ile daha fazla bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.

Eric, Terry Pratchett’in dünya çapında 85 milyondan fazla satmış, 41 kitaplık DiskDünya serisi 9. kitap ERIC ile kaldığı yerden devam ediyor. Kitap ile daha fazla bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.

Taş Kavşak, Amerikalı yazar Jim Dodge’un ünlü fantastik romanı Stone Junction, Türkçeye çevrilerek Taş Kavşak adıyla raflardaki yerini aldı. Kitap ile daha fazla bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.

Kağıt Büyücüsü, yazar Charlie N. Holmberg’in kağıt büyücüsü üçlemesinin ilk kitabıdır. Harry Potter dünyasına benzer bir büyü okuluna sahip bir dünyada geçiyor. Kahramanımız Ceony Twill, bu büyücülük okulundan birincilikle mezun olmuş genç bir büyücüdür. Hep istediği gibi bir metal büyücüsü olarak atanmayı beklerken, bir kağıt büyücüsü olması gerektiği söylenince hayal kırıklığına uğrar. Çok ünlü bir kağıt büyücüsünün yanına çırak olarak verilmesi ise hayatını değiştirecektir. Değişik bir büyü sistemine sahip güzel bir fantastik kurgu.

Elder’in Gölgesi‘nde Orson Scott Card’ın kült serisi Elder’in Oyunu’ndaki en zeki çocuk askerlerden olan Bezelye(Bean)’in geçmişine dokunuyoruz. Savaş okuluna kabul edilene kadar neredeydi? Elder ile tanışmasına kadar ki döneme tanıklık ediyoruz. Gölge Beşlemesi’nin ilk kitabı olan Elder’in Gölgesi raflardaki yerini aldı.

Yedikuleli Mansur, korku hikayeleri ve yazıları ile tanınan Mehmet Berk Yaltırık’ın ilk romanıdır. Osmanlı döneminin karanlık yeraltı dünyasından bir korku öyküsü olan Yedikuleli Mansur’a konu olan bu karanlık İstanbul gecelerinde kurtadam ve vampirlerin gezindiği ve halkın zaman zaman bunlarla karşılaştığına dair döneme ait birçok kaynak var. Yedikuleli Mansur ise onları avlayan kurgusal bir karakter olarak öne çıkıyor. Kitap ile daha fazla bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.

Karanlıkta Fısıldayan, bir Lovecraft klasiğidir. Lovecraft’ın en bilinen öykülerinden biri olan Karanlıkta Fısıldayan, İthaki Yayınları editasyonu ile raflardaki yerini aldı. Lovecraft’ın çarpık zihninin ürettiği en dehşetengiz öykülerden birisidir. Kitap ile daha fazla bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.

Dostlarımızın Dostları ve Konuk Kaplan, Jorge Luis Borges dünya edebiyatından seçerek oluşturduğu 30 kitaplık BABİL KİTAPLIĞI serisinin 12. ve 13. kitaplarıdır. Borges; çok özel, nadir kitapların bulunduğu Buenos Aires Ulusal Kütüphane’nin yöneticisidir ve tüm seriyi yılların verdiği edebiyat tecrübesi bile bizzat seçmiştir ve modern edebiyatın en iyi seçkisi olarak bilinmektedir.


ÇİZGİ ROMAN – MANGA

Injustice: Yıl 4 #Cilt 2 (Çizgi Roman)
The Witcher #Cilt 2 (Çizgi Roman)
Batman Gotham Kapıları (Çizgi Roman)
Batman Dedektif Hikayeleri #Cilt 4 (Çizgi Roman)
Tesebbus
Yabancı (Çizgi Roman)
Amerikan Vampiri #cilt-2 (Çizgi Roman)
Karabala #2 (Çizgi Roman)
Kasap No:1 - İblisin Kokusu (Manga)
One Punch Man #Cilt 8 (Manga)
Tokyo Gul #Cilt 10 (Manga)
Uzumaki #Cilt 3
previous arrow
next arrow
 
Injustice: Yıl 4 #Cilt 2  (Çizgi Roman)
The Witcher #Cilt 2 (Çizgi Roman)
Batman Gotham Kapıları (Çizgi Roman)
Batman Dedektif Hikayeleri #Cilt 4 (Çizgi Roman)
Tesebbus
Yabancı (Çizgi Roman)
Amerikan Vampiri #cilt-2 (Çizgi Roman)
Karabala #2 (Çizgi Roman)
Kasap No:1 - İblisin Kokusu (Manga)
One Punch Man #Cilt 8 (Manga)
Tokyo Gul #Cilt 10 (Manga)
Uzumaki #Cilt 3
previous arrow
next arrow

Injustice: Yıl 4 Cilt 2 ile bir süper kahraman distopyası efsanesi devam ediyor. Oyundan uyarlanan bir çizgi romanın bu kadar efsane olması görünmemiş bir olay. Batman v Superman filmindeki karşılaşma, bu çizgi romandaki savaşların yanında çocuk oyuncağı gibi kalıyor. Kitap ile daha fazla bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.

The Witcher #2: Tilki Çocukları, aylardır çıktı çıkıyor, ne zaman çıkacak diyerek sabırsızlıkla beklediğimiz Witcher çizgi roman serisinin ikincisi ay sonuna doğru raflardaki yerini aldı. Witcher kitaplarının yazarı Andrzej Sapkowski’nin kaleminden çıkan macerada, Geralt’ın yolu bu sefer, anne bir anne tilkiyi kızdıracak kadar ahmak bir grup gemici ile kesişiyor. Her zamanki gibi entrika ve dalavere eksik olmuyor. Witcher sevenlerin zevkle okuyabileceği bir çizgi roman.

Batman: Gotham’ın Gaz Lambaları, klasik bir Batman hikayesi Victoria döneminde geçseydi ne olurdu? Karındeşen Jack, Batman ile karşılaşsa ya da o dönemin halkı çatılarda yarasaya benzer pelerinli birisinin gezindiğini görseydi ne olurdu? Batman’i klasik edebiyat ile yorumlayan oldukça başarılı bir çizgi roman.

Batman Dedektif Hikayeleri Cilt 4-GazapBatman dedektif hikayelerinin dördüncü cildidir. Bu ciltte Gotham’ı yakıp yıkmaya yeminli Gazap (Wrath) ile uğraşıyoruz. Gazap, Batman evreninde Gotham’a bela olan en güçlü karakterlerden birisidir. Hayata bakışı ve karakter olarak Batman’in tam zıttıdır. Bu yüzden çok tehlikelidir. Bu çizgi roman Gazap’ı tam anlamıyla yansıtmayı başarmış.

Teşebbüs, Öymen Gür tarafından yazılmış, Çağrı Coşkun tarafından çizilmiş bir dijital çizgi roman projesi olarak Okubi.com’da 2013 yılında yayılandı ve çok büyük ses getirdi. 100bin’in üzerinde okunma sayısına ulaştı, ki bu bir çizgi roman için çok büyük bir rakamdır. Kurukafa Yayınları ise bu dijital çizgi romanı kitap olarak yayınladı. Bilgisayar mühendisliği okuyan Barış ve işletme öğrencisi Metin’in acilen paraya ihtiyaçları vardır. Ortaklaşa iş yapmaya karar veren bu gençlerin akıllarına yatan tek fikir “eskort kızların” listelendiği bir İnternet sitesi kurmak olur.

Yabancı, Albert Camus’un ünlü romanı, çizgi roman olarak hem de tam metin halinde raflardaki yerini aldı.

Amerikan Vampiri #2, Scoot Snyder’ın son yılların en popüler ve en çok okunan, efsane vampir çizgi roman serisinin ikinci cildidir. Kitap ile daha fazla bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.

Karabala #2, büyük usta Hikmet Yamansavaşçılar’ın yaklaşık 40 yıl aradan sonra hazırladığı Karabala öyküsü ikinci cildi ile hem görsel hem de hikaye olarak çizgiyi bir üst seviyeye taşıyor. Son dönem Türk çizgi romanlarından, Seyfettin Efendi, Şehsade Yangını ile birlikte bu kadar kaliteli bir iş yapıldı mı? biz bilmiyoruz. Sinematik tadında bir anlatıma sahip acayip bir çizgi roman ortaya çıkmış. Kitap, karton kapak ve sert cilt olarak iki ayrı şekilde basıldı. Tam bir koleksiyon kitabı olmuş.

Kasap No:1 – İblisin Kokusu, 2015 yılında başlayan “Şehzade Yangını” serisinin yazarı Selçuk Ören’in yeni projesidir. Dört sayıdan oluşması planlanmaktadır. İlk sayısı mart ayı içinde bizlerle buluştu. Kasap adındaki bir adamın hikayesini okuyoruz. Ama hikaye Rauf adında gemide çalışan birisinin gözünden okuyucuya anlatılıyor. Spoiler olmaması için konusuna girmiyoruz fakat Kasap’ı bir anti-kahraman olarak görüyoruz. Yeri geldiğinde öldürmekten çekinmiyor, işine geldiğinde ise kahramanlık yapıyor.

One-Punch Man #8, Tolyo Gûl #10 ve Uzumaki #3 mart ayında yeni sayıları yayınlanan mangalar oldu.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız