EDEBİYAT HABERLER

Mass Effect Serisinin 4.Kitabı ‘ENTRİKA’ Raflarda!

Mass Effect bilgisayar oyunundan uyarlanan bilimkurgu serisinin 4.cildi 'Entrika' raflardaki yerini aldı.

Son yılların gerek hikayesi gerekse oynanışı bakımından en iyi bilimkurgu oyunlarından birisi olan Mass Effect‘in kitap uyarlamalarından ilk üçü geçtiğimiz yıl içinde Akılçelen Kitaplar tarafından dilimize kazandırılmıştı. Şimdi sıra 4. ve en önemli kitapta.

Mass Effect kitaplarını diğer oyun uyarlaması kitaplardan ayıran en önemli fark, hikayesinin oyundan oldukça farklı olmasıdır. Oyun içindeki yarım bırakılan birçok konuyu ya da hiç anlatılmayan şeyleri kitaplarda bulabiliyorsunuz. Bu yönden bir oyun uyarlamasından çok ayrı bir bilimkurgu kitabı olarak öne çıkıyor.

Entrika, Mass Effect 2 ve 3 oyunlarını birlikte anlatıyor. Kimi zaman ikinci oyundan sahneler ve konuşmalar geçiyor. Bu konuşmayı ya da betimlemeyi bir yerlerden hatırlıyorum hissine kapılıyorsunuz ama çoğu zaman sanki oyunu hiç oynamamış gibi akıp gidiyor. Örneğin Asılsız Adam ve Cerberus’un geçmişleri oyunda çok anlatılmaz ama kitapta çok fazla bahsi geçiyor.

Kitabın tanıtım metnine ve konusuna bir göz atalım;

Evren kuşatma altında. Her elli bin yılda bir, akıllı makinelerden meydana gelen bir ırk galaksimizi işgal ediyor ve tüm organik canlıları hasat ediyor. Bunlar Reaperlar. Bu durumun farkında olan iki kişi, Amiral David Anderson ve Kahlee Sanders, bu döngüye engel olmanın bir yolunu bulmaya çabalıyorlar. Reaper tehdidinin gerçek olduğuna dair ürkütücü kanıtlar da elde ettiler. Ancak hedeflerine ulaşmaya çalışırken, gizli bir organizasyon olan Cerberus ve bu organizasyonun gizemli lideri Asılsız Adam’ın entrikalarının da ortaya çıkmasına neden oldular. Bu durum da David ve Kahlee’nin hayati bir tehlikeye maruz kalmasına yol açtı, çünkü Cerberus, sırlarının ifşa olmaması için her şeyi yapabilecek bir örgüt.

Bütün bunlar olup biterken, David ve Kahlee sıra dışı güçleri olan genç bir kadınla, yani Gillian Grayson’la tanıştı. Dehşet verici bazı bilimsel deneylerin sona ermesinin ardından Gillian en sonunda özgürlüğüne kavuştu ve ölümcül güçlerini kullanmaya başlıyor. Ancak babasının ölümünden Cerberus’un sorumlu olduğunu öğrendikten sonra Cerberus ve Asılsız Adam’dan intikam almaya yemin eden Gillian, Anderson ve Kahlee’nin uğruna savaştığı her şeyin mahvolmasına neden olabilir.

Oyun kitabı olduğunu unutturan güzel bir uzay operası okumak isteyenlere duyurulur!

mass-effect-4
Yazar                   : William C. Dietz
Orjinal Adı          : Mass Effect: Deception
Türü                     : Bilimkurgu
Çeviri                   : Özge Özköprülü
Yayınevi              : Akılçelen Kitaplar
ISBN                     : 9786055381936
Çıkış Tarihi         : Aralık – 2016
Sayfa Sayısı        : 296
Fiyatı                   : 17.90 TL

SATIN AL

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız