EDEBİYAT HABERLER

Metro Serisinin Son Kitabı METRO 2035 Raflarda!

Rus yazar Dmitry Glukhovsky'nin distopik bilimkurgu serisinin son kitabı Metro 2035 raflardaki yerini aldı.

Aynı zamanda oyuna da uyarlanan serinin ilk kitabı Metro 2033 (2005) çıktığı yıl büyük bir başarı kazanmıştı. Sadece Rusya’da değil, yayınlandığı diğer ülkelerde de çok satan listelerine girmişti. Bu başarının ardından 4A Games tarafından X-Box için oyuna uyarlandı. Oyun ile birlikte daha çok kitleye ulaştı ve başarısı büyüdü.

Yaşanan bir nükleer felaketin ardından Moskova metrosunda yaşamak zorunda kalan insanların dramatik hikayesini anlatan seri, post-apokaliptik dünyayı anlatma başarısıyla bilimkurgu severlerin beğenisini kazanmıştı. Bu başarılı seri 2033 ve 2034’ün ardından son kitap 2035 ile son buluyor.

Kitabın tanıtım metni ve konusu şöyle;

Yıl 2035… Üçüncü Dünya Savaşı yirmi yılı aşkın bir süre önce dünyayı yok etmiş, yaşama dair izler yeryüzünden tamamen silinmiştir. Nükleer saldırının yakıp yıktığı koskoca şehirler artık toz ve külden ibarettir. Her şey paslanıp çürümekte, uydular yörüngede başıboş bir halde dönmektedir.

Sadece Moskova metrosuna sığınanlar hayatta kalır ve radyasyondan korunmak için, yerin onlarca metre altında bambaşka bir dünya kurarlar. Metro istasyonları da dinî ve ideolojik ayrımların hâkim olduğu birer şehir-devlet haline gelir. İktidardakilerin yazıp oynadığı bir tiyatro oyununu andıran bu hayatta, vatandaşlar gelecek kaygısından uzak, sadece günü kurtarma derdindedir.

Ama içlerinden biri, büyük bir hayalin peşinden koşmaktadır: Radyasyon seviyesi düştüğünde yeryüzüne geri dönmek ve insan gibi yaşamak. Bir zamanlar adına Dünya denilen koca boşlukta, hayatta kalmış olabilecek başka insanları arayan bu inatçı gencin adı Artyom’dur. Ve herkesin bu hayali takip etmesi için, metronun karanlık tünellerinde heyecan verici bir yolculuğa çıkacak, pek çok kirli sırrı açığa çıkaracaktır.

En büyük sürpriz ise Artyom’u günışığında beklemektedir…

Metro 2035 tüm kitap evlerinde raflardaki yerini aldı. Keyifli okunmalar!


Yazar                   : Dmitry Glukhovsky
Çevirmen            : Zarifa Huseynova
Türü                     : Bilimkurgu
Orijinal Adı        : Metro 2035
Yayınevi              : Panama Yayıncılık
ISBN                     : 9786059371773
Çıkış Tarihi         : Şubat – 2017
Sayfa Sayısı        : 608
Fiyatı                   : 30 TL

SATIN AL

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız

POPÜLER