EDEBİYAT

Michael J. Sullivan “Destanlar Çağı” ile Geliyor

Son yılların popüler fantastik kurgu yazarlarından Michael J. Sullivan'ın satış rekorları kırmış İlk İmparatorluğun Efsaneleri serisi İthaki Yayınları etiketiyle raflardaki yerini alıyor. 

Serinin ilk kitabı Destanlar  Çağı 2015 yılında yayınlandı ve sonrasında çok satan listelerinden haftalarca inmedi.  Ama bu başarının öncesinde uzun uzun yılar sürecek bir sabır hikayesi var.

Yazar olma hayalleriyle yanıp tutuşan genç Michael J. Sullivan 1979-1994 yılları arasında tamamlanmış on iki kitaba sahiptir. Ooo süper! diyebilirsiniz ama öyle değil. Bu kitapların birisi dahi hiçbir yayınevi tarafından yayınlanmamıştır. Toplamda iki yüz yayınevinden red cevabı alarak yazarlık hevesi yok olmuştur. Büyük hayal kırıklıkları içerisinde bir daha yazmamaya yemin ederek tüm kitaplarını kaldırmıştır. Sadece kendisini, ailesini ve en önemlisi disleksi olan küçük kızının okuyabilmesi ve eğlendirmek için küçük öyküler yazmaya karar vermiştir.

Gel zaman git zaman yıl 2004 yılına gelindiğinde bu yazdığı öyküleri yenileyerek The Riyria Revelations adında bir seri altında topladı. Eşi Robin bu kitapları çok sevdi ve mutlaka, bir şekilde basılması gerektiği konusunda ısrar etti. Eski deneyimlerinden yola çıkarak yayınevlerini ikna etmek için hiç uğraşmadılar ve self-publishing denilen yolla bir temsilci ile anlaşarak kendileri yayınladı. İlk baskı, kitabevi buluşmaları, söyleşilerle kör topal sattı. Ama işler yolunda gitmiyordu. Bir yayınevi ile temsil edilmedikleri için her şeyi kendileri planlamaları ve kitabın baskı maliyetlerini karşılamaları gerekiyordu. Serisinin beşinci kitabını çıkarmalarıyla gördüler ki maliyetlerin altından kalkmaları artık imkansız hale gelmişti. Ayda 5000 kitap satıyor olmalarına rağmen harcadıkları enerji ve kazançları arasında uçurum vardı. Robin büyük yayınevlerini denemeleri için eşini yeniden ikna etti ve yeniden başvurulara başladılar. Sonunda dünyanın en büyük yayınevlerinden birisi olan Orbit ile 2010 senesinde anlaşmaya vardılar. Kitaplar düzgün bir editasyondan geçerek yeniden yayınlandı. Henüz ilk ayda 12.000 kitap sattılar ve şeytanın bacağını sonunda kırdılar. Yazar böyle bir süreçten geçereki sabırla zamanının gelmesini beklemiş, tebrikler.

Epik fantazi severler Michael J. Sullivan, İlk İmparatorluğun Efsaneleri serisini seveceğini düşünüyoruz.

Kitabın konusuna ve tanıtım metnine bir göz atalım;

Michael J. Sullivan, Destanlar Çağı ile efsanelerle gerçeği, insanlarla tanrıları karşı karşıya getirecek yepyeni bir seriye başlıyor…

İnsanlık tarihinin başlangıcından beri İnsanlar, Fhrey denen ilahi yaratıklarla beraber yaşamışlardı. Fhreyler büyü üzerinde hâkimiyet kurmuş, yenilmez, ölümsüz, insanlardan tamamen ayrı bir ırktı. Ancak bir Fhrey bir insanın ellerinde can verdiğinde, insanlar ve kendilerini tanrı olarak görenler arasındaki yüzyıllardır süregelen denge bozulacaktı.

Yaklaşmakta olan savaşta insanlığın kurtuluşuyla yok oluşu arasında duran sadece birkaç kişi vardı: Tanrı Katili olarak kaderini kabullenmekte zorlanan Raithe, yaklaşan felaketin işaretlerinden kaçamayan genç kâhin Suri ve halkının geleceğini tayin edebilmek için kişisel bir trajediyle başa çıkması gereken Persephone.

Destanlar Çağı sona erdi. Şimdi isyan zamanı.

Keyifli okumalar.


Yazar                   : Michael J. Sullivan
Türü                    : Fantastik Kurgu
Orijinal Adı        : Age of Myth (The Legends of the First Empire #1)
Yayınevi              : İthaki Yayınları
Çevirmen            : Cihan Karamancı
Çıkış Tarihi         : Mart – 2019
Sayfa Sayısı        : 416

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız