DİZİ HABERLER

Mr.Robot’un Yaratıcısından ‘METROPOLİS’ Mini Dizisi

Sinema tarihinin önemli filmlerinden biri olan Metropolis bilimkurgu filminin modern uyarlaması geliyor!

Metropolis, Avusturyalı-Alman yönetmen Fritz Lang’ın çektiği sessiz bilimkurgu filmidir. Sinema tarihinin ilk bilimkurgu filmi olmasının yanı sıra, 2,5 saatlik süresiyle döneminin en uzun filmidir. Ayrıca günümüzün değeriyle 200 milyon dolara mal olan özel efekleri ile dönemin en pahalı sessiz filmidir.

Filmin senaryosu 1924 yılında Lang ve eşi Thea von Harbou tarafından yazıldı. Von Harbou senaryoyu 1927 yılında romanlaştırdı. Dönemin en sıradışı bilimkurgu romanlarından birisi olarak bilimkurgu tarihindeki yerini aldı.

Film, distopik bir dünyada kapitalist bir düzendeki patron ve işçiler arasındaki sosyal krizi anlatıyor. Film boyunca vurgulanan “üreten kişiler ve planlayan arasındaki aracı kalp olmalıdır” cümlesi asıl temayı oluşturuyor. Alman sinemacının bu düşüncesi, Alman halkının o günlerde korporatizme yani üretim sadece tüketenler için yapılmasına ve bunun devlet kontrolünde adaletli bir şekilde yapılması fikrine ne kadar yatkın olduğunu anlatmaktadır. Bu düşünce ileride Alman ve İtalyan faşizmin temel düşüncesini oluşturacaktır. Her ne kadar Naziler ve Hitlerin en sevdiği film olarak öne çıksa da, bu düşünceyi kendi çarpık faşist kafalarıyla tamamen farklı yorumlamışlardır. Filmdeki ‘arabulucu’ simgesini benimsemişler ve yaratmak istedikleri, farklı sınıfların bir arada yaşamasını sağlayacak devlet modeli ile eşleştirmişlerdir.

İlk gösterimini 10 Ocak 1927’de Almanya’da yaptı. Özel efektleri o dönemin çok ilerisindeydi ve büyük hayranlık kazandı. Ülkemizde de gösterilmek istendi fakat ateizm propagandası yaptığı ve komünizmi övdüğü gerekçeleriyle yasaklandı.

metropolis

Mr. Robot serisinin yaratıcısı Sam Esmail bu bilimkurgu efsanesini günümüze uyarlamak için kolları sıvadı. Universal Cable Productions ve Anonymous Content yapım şirketleriyle çok büyük bütçeli bir mini-seri olması için anlaşmasını yaptı. Projenin ayrıntıları henüz belli değil ama sinema tarihinin en önemli filmlerinden birisini, günümüz teknolojisi ile tekrardan canlandıracak bir projenin ayrıntılarına ucundan dahi dokunacak herkes için çok büyük bir haber olduğunu düşünüyoruz. Oyuncusundan kostümcüsüne dizinin içinde olmak çok büyük bir ayrıcalık olacak. Hele bilimkurgu severler için ise unutulmaz bir dizi olacağını söyleyebiliriz.

Kurgu Sanat, Metropolis mini-dizisinin ayrıntıları takip etmeyi sürdürecek, takipte kalın!

Metropolis filmini aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız