EDEBİYAT HABERLER

N.K Jemisin’in Hugo Ödüllü Romanı “Beşinci Mevsim” Raflarda

2016 Hugo En İyi Roman ödülü kazanan N.K Jemisin'in "Beşinci Mevsim" romanı sonunda Türkçeye çevrildi ve raflardaki yerini aldı.

The Fifth Season‘ı Beşinci Mevsim adıyla sonunda görebildik. N.K Jemisin adı çok eskilere gitmiyor. İlk solo romanını 2007 yılında yayınlamasından sonra edebiyat çevreleri ve okurlar ondan övgüyle bahsetmeye başladı. Ama asıl çıkışını Hugo, World Fantasy, Nebula adaylıkları ve birinciliklerinden sonra yaptı. İsmi George R.R Martin, Mira Grant, China Miéville gibi ustalarla anılmaya başlandı ve tüm dünyada tanınan bir yazar oldu. Buna rağmen hala ülkemizde yeterince tanınmıyor, tanınsa yayınevleri kitaplarını basmak için kapışıyor olması gerekiken bir tek DEX, N.K Jemisin romanlarına ilgi gösteriyor. Şu ana kadar Inheritance – Miras üçlemesinin ilk iki kitabını yayınladı, serinin üçüncü kitabını ise dört senedir bekliyoruz.

Beşinci Mevsim, depremlerin diyarları kırıp yok edebildiği bir dünyadaki bu depremleri kontrol edebilen üç kadının hikayesini anlatıyor.

Bu kitap The Broken Earth serisinin ilk kitabı ve 2016 Hugo En İyi Roman ödülü kazandı. Serinin ikinci kitabı The Obelisk Gate ise 2017 Hugo En İyi Roman ödülü kazandı. Hugo tarihinde böyle üst üste iki sene Hugo kazanan sadece iki yazar vardı. Orson Scott Card ve Lois McMaster Bujold, N.K Jemisin hem ücüncü isim oldu hem bu ödülü iki sene üst üste kazanan ilk kadın yazar oldu.


Yazar                   : N.K Jemisin
Türü                     : Fantastik Kurgu
Orijinal Adı        : The Fifth Season
Yayınevi              : DEX
ISBN                     : 9786052993071
Çıkış Tarihi         : Ekim – 2017
Sayfa Sayısı        : 492
Fiyatı                   : 27,50 TL

SATIN AL

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız