EDEBİYAT HABERLER

Neil Gaiman, Kırılgan Şeyler Öykü Kitabı Raflarda

2007'de Locus ödülünü kazanan Gaiman'ın öykülerini ve şiilerinin toplandığı derleme "Kırılgan Şeyler" raflardaki yerini aldı.

Neil Gaiman diyince ilk akıllara “Amerikan Tanrıları” başta olmak üzere romancılık tarafı gelir. Tanınmaya başlandığı dönemde büyük ödüllerini genelde romanlarıyla kazandı. Ama Gaiman hayranları dışında çok az kimsenin bildiği gibi o çok büyük bir romancı olmasının yanı sıra çok da iyi bir öykü-şiir yazarıdır.

2007’de Locus ödülünü kazandığı bu kitabı, Gaiman’ın öykülerini ve şiilerinin toplandığı bir derlemedir. 2007 yılından beri yurtdışında çok konuşuluyor ve eleştirmen çevreleri tarafından iyi-kötü eleştirilere maruz kalıyor. Kötü olarak eleştirenlerin büyük bir kısmı Gaiman’ın romancı kimliği yüzünden öykülerinin yavan ve gereksiz uzun olduğundan şikayet ediyor. Diğerleri ise yarattığı dünya yüzünden bunu umursamayacak kadar Gaiman’ı seviyor.

Ve bu kitap sonunda Türkçe!

Kitabın tanıtım metnine ve konusuna bir göz atalım;

Yokyer, Amerikan Tanrıları ve Anansi Çocukları gibi romanlara imza atan Neil Gaiman, Kırılgan Şeyler’de bu kez öykü ve şiirleriyle çıkıyor karşımıza. 2007’de Locus ödülünü kazanan bu derlemede, “Zümrüt Dosya”, “Kapanış Saati”, “Güneş Kuşu” ve “Koltuğa Ekim Oturduğunda” gibi tek başlarına ödüllendirilmiş öykülerle birlikte bir Amerikan Tanrıları öyküsü olan “Vadinin Hükümdarı” da yer alıyor.

A. C. Doyle’dan Lovecraft’a, Ray Bradbury’den C. S. Lewis’e kadar uzanan bir çağrışım zincirinin görüldüğü bu metinlerde Gaiman, edebiyatın büyülü, fantastik ama hassas gerçekliğine yakından bakmaya davet ediyor bizi. Öykülerin, tıpkı hayallerimiz ve kalplerimiz gibi kırılgan şeyler olduklarını hatırlatıyor, özellikle de kâbuslardan ve gölgelerden doğan öykülerin…

Hiç Gaiman okumayanlar için güzel bir başlangıç kitabı, sevenleri içinse ehh onlara fazla şey söylememize gerek yok mutlaka alıp okuyacaklardır zaten.

kırılgan şeyle

Yazar              : Neil Gaiman 
Çeviri              : Zeynep Heyzan Ateş
Yayınevi         : İthaki Yayınları
Türü                : Fantastik Kurgu
Sayfa Sayısı   : 432
Çıkış Tarihi     : Şubat- 2016
Fiyatı              : 28,00 TL

SATIN AL

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız