HABERLER

Neil Gaiman’ın “İskandinav Mitolojisi” Ön Siparişte!

Neil Gaiman'ın 2017 yılında kaleme aldığı Norse Mythology sonunda dilimize çevrildi ve raflardaki yerini almaya hazırlanıyor.

Gaiman, İskandinav mitolojisindeki hikayeleri yeniden uyarlıyor. Thor’un çekicini çalan hırsızın, Fenrir’in ve Aesir’in hikayeleri, Odin, Loki ve Thor dahil olmak üzere İskandinav mitolojisine ait pek çok karakter Gaiman’ın kaleminde fantastik bir diyarda yeniden hayat buluyor.

Gaiman bu sefer, Amerikan Tanrıları’nda çizdiği mitoloji öykülemesi çıtasının bir benzerini “İskandinav Mitolojisi”nde çizmiş ve ortaya fantastik kurgu adına okunması elzem bir eser ortaya çıkarmış.

Bu muhteşem kitabın tanıtım metnine ve konusuna bir göz atalım;

“Başlangıçtan Önce Hiçbir Şey Yoktu: Ne Toprak Vardı Ne Gökkubbe, Ne Yıldızlar Vardı Ne De Gökyüzü̈. Şekilsiz Ve Şemalsiz, Sisten Bir Âlem İle Durmadan Yanan Ateşten Bir Âlemdi Var Olan.”

Neil Gaiman, eserlerinde fantastik diyarlar yaratırken kadim mitolojilerden her zaman ilham alan bir yazar olmuştur. Şimdi ise dikkatini bu diyarların kaynağına yöneltiyor ve destansı kuzey masallarını kendine has üslubuyla anlatıyor.

İskandinav Mitolojisi’nde yazar mühim İskandinav tanrılarını tasavvur ederken mitlerin aslına sadık kalıyor: Odin, Yüceler Yücesi, bilge, cüretkâr ve kurnaz. Thor, Odin’in oğlu, muazzam kudretine rağmen tanrıların en bilgesi olduğu söylenemez. Ve Loki, Odin’in kan kardeşi, oyunbaz ve önünde kimsenin duramadığı bir düzenbaz.

Gaiman, eski çağa bu ait hikâyeleri tıpkı bir romancı gibi ele alıyor; hikâyeler efsanevi dokuz âlemin yaratılışından başlıyor ve tanrıların, cücelerin, devlerin maceralarıyla devam ediyor. Thor’un çekicinin nasıl çalındığından, içenlere şairane ilhamlar veren bal şarabının kaynağının ne olduğuna kadar pek çok mit Gaiman’ın nüktedan cümleleriyle yeniden hayat buluyor. En nihayetinde her şey tanrıların alacakaranlığında doruğa çıkıyor: Ragnarök’te…

Kitabın çevirisi, daha önce pek çok fantastik kurgu kitabına editörlük yapmış Alican Saygı Ortanca‘ya ait. Kitap iki ayrı baskı ile raflarda olmaya hazırlanıyor. Karton kapaklı baskısı 12 Eylül’de, sert ciltli baskısı ise 28 Eylül’de satın alabilirsiniz. Şimdiden tüm fantastik kurgu severlere hayırlı olsun ve keyifli okumalar.


Yazar                   : Neil Gaiman
Türü                    : Fantastik Kurgu
Orijinal Adı        : Norse Mythology
Yayınevi              : İthaki Yayınları
Çevirmen            : Alican Saygı Ortanca
Çıkış Tarihi         : Eylül 2018
Sayfa Sayısı        : 312
Fiyatı                   : 45 TL (Ciltli), 27 TL (Ciltsiz)SATIN AL
Etiketler

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız