2016 Aylık Kitap Seçkisi

NİSAN 2016 – YENİ KİTAP LİSTESİ

Her ay olduğu gibi, çıkmış yeni kitaplardan sizler için şahane bir şeçki hazırladık. Kitap listenizi hazırlayın bakalım.

Bahar sonunda geldi ama havalar hâlâ kıştan hallice, bu resmen bedenimizi ve ruhumuzu manyak etti. Sıcak-soğuk, sıcak-soğuk… Sonunda fazla hava değişimine dayanamayıp çatlayıp-patlayacağız. Ama neyse ki bu ay bomba gibi kitaplar çıktı! Ulu Manitu’ya şükürler olsun!

Parlayan Sözler, yıllar süren bekleyişin ardından raflardaki yerini aldı. Fantastik kurgunun en önemli yazarlarından Brandon Sanderson’ın en önemli serisi Fırtınaışığı Arşivi’nin ikinci kitabı, bu seriyi mutlaka okumalısınız

Fısıldayan Kafatası, dünyaca ünlü fantastik kurgu yazarı Jonathan Stroud’un çok satan listelerine girmiş polisiye-fantastik kurgu türündeki ünlü Lockwood & Co. serisinin ikinci kitabıdır. Daha çok gençlere hitap eder gibi görünse de aslında Dresten Dosyaları – Jim Butcher türünde bir fantastik kurgudur. Okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Gölge Şehir, Ransom Riggs’in fenomen olmuş ‘Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları’ serisinin ikinci kitabıdır. Hatta Eva Green’in başrolünde olduğu aynı isimli bir filme de uyarlandı. Seri genel olarak adı gibi çok tuhaf, alışılmışın dışında iyi bir fantastik kurgu arıyorsanız tam size göre!

Yıkıma Giden Adamnihayet uzun yıllar sonra tekrardan raflarda! 6,45 Yayınları’nın baskısını bulunamıyordu. 1953’de düzenlenmeye başlanan HUGO ödüllerinin ilk sahibidir. Bir bilim kurgu klasiğidir. Steampunk türünün öncüsü kabul edilir. Pek çok yazar bu kitaptan etkilenmiştir. Mutlaka okunması gerektiğini düşünüyoruz.

Güneşin Altın Elmaları, Ray Bradbury’nin bugüne kadar Türkçeye çevrilmemiş yepyeni 32 öyküsünün derlemesidir. Gerçekten de adı gibi, bilim kurgu severler için altın değerinde bir kitaptır. Kitap ile ilgili haberimiz için BURAYA

Osmanlı Cadısı, zeplinlerin, uçan halıların ve steampunk benzeri teknolojinin olduğu,  alternatif bir Osmanlı Devleti zamanında geçen bir bilim kurgu kitabıdır. Pek çok dile çevrilmiş aynı zamanda ilk Türk fantastik kurgu serisi olan Perg Efsaneleri ve bir başka seri olan Şamanlar Diyarı ile tanıdığımız Barış Müstecaplıoğlu’nun son kitabıdır. İyi bir yazarın iyi bir kitabı…

Leopar, kitapları 40 dile çevrilmiş ve 23 milyondan fazla satmış, ülkemizde de çok sevilen polisiye yazarı Jo Nesbo’nun, ‘Avrupa’nın 1 numaralı Dedektifi’ Harry Hole’ün maceralarını anlattığı serisinin 3. kitabıdır (Serinin diğer iki kitabı; Kardan Adam ve Nemesis’tir). Korkunun Stephen King’i ne ise, polisiyenin ki de Jo Nesbo’dur. Adam birilerini öldürme ve olay kurgulama konusunda oldukça yaratıcı.

Pusova, ‘Anadolu Korku Öyküleri’ derlemesi ve ‘Gerisi Hikaye’ podcast yayınlarıyla kendine geniş bir takipçi kitlesine sahip olan Galip Dursun’un İthaki Yayınları’ndan çıkan öykü kitabıdır. Alacakaranlık Kuşağı ve Wierd Tales tadında korku sevenler için keyifli bir okuma vaat ediyor.

Kâbuslar Pazarı, Stephen King ustanın daha önce Türkçe olarak yayınlanmamış öykülerinden oluşan bir derleme kitabıdır. 20 kısa öyküden oluşan kitap King severler için tam bir hazine değerinde, ilk kez King okuyacaklar için de çok zevkli 20 öyküden oluşan bir serüven yaşayacaklarını garanti edebiliriz.

Masallar / Fables# 6, kült olmuş bir çizgi roman serisidir. Ama popüler kültürün etkisiyle abartılmadığı için ülkemizde pek bilinmiyor, gereken ilgiyi görmüyor. Buna rağmen Arkabahçe Yayıncılık ısrarla seriyi devam ettirerek çok büyük bir iş yapıyor. Serinin 6. kitabı Anadiyarlar’ı yayınladılar! Bu serinin takipçisi olun arkadaşlar çok büyük hazine yatıyor… Acayip bir şey!

Yürüyen Ölüler #24, Robert Kirkman’ın ünlü çizgi roman serisi son sürat devam ediyor. Tv dizisinden sıkılan yada diziye bağlı kalmak istemeyenler için macera bambaşka yerlere gidiyor. Diziden çok farklı karakterler ve olaylarla devam ediyor.

Saga #3, nihayet çıktı! İlk iki cildini büyük zevkle okumuştuk ve devamını sabırsızlıkla bekliyorduk. Marmara Çizgi arayı fazla uzatmadan 3.cildi yayınladı. Küçük melezimiz ve ailesi için işler tıkırında gidiyor denilemez ama en azından hep birliktedirler. Ama bu mutluluğu bozacak kişilerin ortaya çıkması uzun sürmez. 3. cildi daha bir hüzünle okuyacaksınız.

Bu ay çizgi romanlar için gayet verimli bir aydı.

X-Men ve Avangers güçlerini birleştirse ne olurdu ? Iron Man ve Deadpool’u yanyana dövüştüklerini hayal edebiliyor musunuz? İşte bu sorunun cevabını Avengers & X-Men: AXIS‘de alacaksınız. Tek kelimeyle acayip bir çizgi roman.

Green Lentern – Gizli OrijinThe Flash – Kalleşçe Ölüm ve Uncanny Avenger‘ın yeni sayıları raflardaki yerini aldı!

Karabala bu ayın asıl bombasıydı! Efsane çizer Hikmet Yamansavaşçılar, 37 yıl ara verdiği çizerliğe Karabala ile geri döndü. Hem de ne dönüş, hem çizdi hem de hikâyesini yazdı. Son yıllarda Seyfettin Efendi ile birlikte yapılmış en efsane Türk çizgi roman işlerin bir tanesi. Böyle işlere destek verin arkadaşlar, hikayesinin bir Marvel-DC’den hiç aşağı kalır yanı yok ve tamamen bizim hikâyemiz

MANGA türü son üç, dört yıldır ülkemizde kendisine ait çok geniş bir takipçi kitlesi yarattı. Death Note ile başlayan Türkçe manga olayını devam ettiren şu anda iki yayınevi var; Akılçelen Kitaplar ve Gerekli Şeyler. Bakalım bu yayınevleri bu ay neler çıkartmış.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız