EDEBİYAT

‘Ranger’s Apprentice: Gölgelerin Efendisi Serisi’

16 dile çevrilen ve 3 milyondan fazla satan Ranger’s Apprentice serisi hakkında kısa fikrimizi belirttik.

Gölgelerin Efendisi 12 ciltlik fantastik kurgu ve macera romanı seridir. Serinin orijinal adı ‘Ranger’s Apprentice’dir ve John Flanagan tarafından kaleme alınmıştır.

John Flanagan

1944 doğumlu olan John Flanagan, 16 dile çevrilen ve 3 milyondan fazla satan Ranger’s Apprentice serisi ile tüm dünyada sevilen ve fantastik kurgunun saygın yazarlarından birisi haline geldi.

Serinin ilk kitabı olan Gorlan Harabeleri’ni 2005 yılında ve son kitabı Son Orman Muhafızı‘nı 2013 yılında yayınlayarak uzun soluklu seriyi bitirdi. Ve bu kocaman seri Beyaz Balina Yayınları etiketiyle Türkçe olarak raflardaki yerini aldı. Hatta yakın zamanda film olarak da beyaz perde de görebiliriz.

Gelin bu 12 kitaplık kocaman seriyi daha yakından tanıyalım.

Gölgelerin Efendisi 1 - Gorlan Harabeleri - Kopya

 • Gorlan Harabeleri
 • Yanan Köprü
 • Buzlar Ülkesi
 • Skandiya’yı Kurtarmak
 • Kuzeydeki Büyücü
 • Kuşatma Altında
 • Erak’ın Fidyesi
 • Clonmel’in Kralları
 • Zehirli Ok
 • Nihon-Ja İmparatoru
 • Kayıp Öyküler
 • Son Orman Muhafızı

Gölgelerin Efendisi Ortaçağ Avrupası’na uzanan kurgusal bir dünyada geçmektedir. Esas kahramanımız olan Wil, yaş sınırına geldiği için şövalye olarak seçileceğini düşünür. Ancak, ketum ve yüzü asık muhafız Halt tarafından, Korucu olarak yetiştirilmek üzere seçilir. Seri, bu ikilinin birbirine yakınlaşmasını, birbirine bağlanmasını ve dünyayı pek çok kötülükten kurtarmasını konu alır.

Araluen Krallığındaki Redmont Eyaletinde Baron Arald’ın koruması altında büyüyen Will, her ne kadar istediği gibi bir şövalye olamasa da, küçük yapısı sayesinde harika bir orman korucusu olur. Halt’ın öğretmenliğinde, bıçak atmayı, ok ve yay kullanmayı  öğrenir.

Wil’in küçüklükten arkadaşı Horace… Halt’ın eski çırağı Gilan… Kötülüğe gömülmüş ve ürkütücü yaratıklar olan Wargalları kontrol eden kötü adamımız Morgarath… Kral Duncan, Sir Rodney ve Prenses Cassandra… Her karakter kendi içinde yükselen bir karakter bütünlüğüne sahip, başladıkları yerin çok yukarısında bir yerlerde bitiriyorlar.

11. Kitap Kayıp Öyküler, ilk 10 kitapta bahsetmediği küçük noktaları doldurmayı ak yazılmış.

12. kitap Son Orman Muhafızı ile seriye güzel bir final yapmayı planlamış ve bunu gayet güzel başarmış. Bu kadar büyük serilerde özellikle baş karakterlerin hayatlarının ve ilk kitaptaki çelimsiz, güçsüz hallerinden çok farklı bir hale gelmelerini anlatması, yaşadıkları maceralar onlara bağlanmamızı sağlıyor. Bu karakterleri bir daha göremeyecek olmamız üzüyor.

Aynı güzellikte başka kitapları da var!

John Flanagan’ın  2015 yılında, Wil’in zamanından önceki olayları anlattığı The Tournament at Gorlan‘ı yayınladı. Henüz bu kitap Türkçeye çevrilmedi ama eli kulağındadır. Beyaz Balina Yayınları’nın yakında yayınlayacağından eminiz, ki 12 kitabın hatrına yayınlaması da gerekiyor, çünkü kitap Morgarath’ın Kral Duncan’a karşı çıktığı zamanı anlatması bakımından çok önemli bilgiler içeriyor.

John Flanagan’ın eserleri sadece Gölgelerin Efendisi’yle bitmiyor elbette. Seri bittikten sonra, Kardeşlik Savaşçıları adı altında başka bir seriye başladı. Bu seri, Gölgelerin Efendisi’nden farklı olmak üzere Skandiya’da olan olayları ele alıyor. Henüz üç kitabı Türkçe’ye çevrilmiş olmasına rağmen, seri yurt dışında büyük satış rakamları elde ediyor ve eleştirmenler tarafından övgüyle bahsediliyor.

Bu kadar uzun bir seriyi bu kadar kısa bir yazı ile anlatmak tabi ki mümkün değil ama size şu kadarını söyleyebiliriz, canınız sıkıldıysa ya da kafanızı dağıtacak eğlenceli bir seri arıyorsanız Gölgelerin Efendisi tam size göre.

12.kitaba ne zaman geldiğinizi anlamayacaksınız bile…

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayınız