EDEBİYAT HABERLER

Ray Bradbury‘nin ‘Güneşin Altın Elmaları’ Raflarda

Ray Bradbury'nin toplu öykülerinden oluşan 'Güneşin Altın Elmaları' İthaki Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı!

Bilim kurgunun efsane yazarı Ray Bradbury’nin kitapları bir bir Türkçeye çevrilmeye devam ediyor. Güneşin Altın Elmaları, Bradbury’nin tam 35 öyküsünden oluşan bu kocaman külliyat, Mehmet Moralı’nın tertemiz çevirisi ile okuyucuyla buluştu.

Fahrenheit 451 ile birlikte Türk okuyucusu Bradbury kitaplarını keşfetti. Sonrasında pek çok Bradbury kitabı Türkçeye çevrildi. Hepsi birbirinden değerli kitaplar ve mutlaka okunması gerektiğini düşünüyoruz. Ama Güneşin Altın Elmaları, tüm Bradbury kitapları içinde, farklı türlerdeki 35 Bradbury öyküsünü bir araya getirmesiyle çok ayrı bir yere sahiptir.

Kitabın tanıtım metnine ve konusuna bir göz atalım;

“Her yerde yaşamın tersliğinin, garipliğinin ve hüznünün şarkılarını haykıran ağızlar. Her yerde gölgeler ve insanlar, her yerde insanlar ve gölgeler…” Ray Bradbury, Güneşin Altın Elmaları’nda sıradan yaşamın tuhaf, gizemli ve büyülü yanlarını, bilimkurgu ve fantastik kurgunun sınırlarıyla oynayarak anlatıyor. Aile, iktidar, hayal gücü, yalnızlık ve uygarlık gibi temaları kendine has dili ve üslubuyla işleyen Bradbury’nin öyküleri, insanlık tarihinin dramatik bir özetine dönüşüyor adeta. Dün, bugün ve yarın… Dünya, Ay ve Güneş… Yakındakiler, uzaktakiler ve var olmayanlar… Bradbury’nin kaleminde mesafeler giderek kısalıyor. Gölgeler ise uzuyor. Mehmet Moralı’nın Türkçeye çevirdiği bu geniş kapsamlı öykü derlemesinde, Güneşin Altın Elmaları’nın yanında, yazarın ünlü Roketin R’si başlıklı kitabındaki öyküleri de bulacaksınız.

Güneşin Altın Elmaları

Yazar                  : Ray Bradbury
Orjinal Adı          : Golden Apples of the Sun and Other Stories
Yayınevi             : İthaki Yayınları
Türü                    : Bilim Kurgu
Çeviri                  : Mehmet Moralı
ISBN                   : 9786053755487
Çıkış Tarihi         : Nisan – 2016
Sayfa Sayısı       : 520
Fiyatı                  : 27 TL

SATIN AL

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayınız