EDEBİYAT

Richard Adams’ın “Watership Tepesi” Romanı Yeniden Raflarda

Richard Adams'ın modern klasiklerden birisi halini almış popüler romanı Watership Tepesi uzun sürenin ardından yeniden raflardaki yerini alıyor.

İngiliz yazar Richard Adams’ın çocuklarını eğlendirmek için uydurduğu ve gerçek bir yer olan Watership Tepesi’nde geçen ve bir grup tavşanın yaklaşan bir felaketten kaçarak yeni bir ev arayış hikayesini konu eden Watership Tepesi, Epsilon Yayınları etiketiyle yeniden ülkemiz okuyucusuyla buluşuyor. Çocuk edebiyatının modern klasiklerinden birisi haline gelmiş ve onlarca dile çevrilmiştir.

2009 yılında Arkabahçe Yayıncılık tarafından Deniz Dülgeroğlu Altıparmak çevirisi ile Türkçeye de kazandırılan kitabın baskısını bulmak uzun süredir imkansızdı. Böyle bir klasiğin aynı çevirmen ile yeniden dilimize kazandırılması çok sevindirici. Herkesin mutlaka okuması gerektiğini düşünüyoruz.

Kitabın konusu ve tanıtım metni ise şöyle;

“Tüm dünya sizi öldürmek isteyebilir, ama önce yakalamaları gerekecek…”

Richard Adams’a Carnegie Madalyası kazandıran başyapıtı Watership Tepesi, kolonilerinden ayrılıp kendilerine yeni bir yaşam kurmaya çalışan bir grup tavşanın destansı yolculuğunu anlatıyor. Doğanın ve insanların acımasızlığıyla tavşanların dehası arasındaki bu ölüm kalım mücadelesi, gizem ve gerilim yüklü bir varoluş savaşına dönüşüyor.

Nedir yapayalnız bir koloninin hayatta kalmasını sağlayan şey; bilgi mi, güç mü, yoksa sadece şans mı? Richard Adams bir koloniyi koloni yapan şeyin ne olduğunu göstererek çözüyor bu karanlık problemi. Korkuyla umut arasında salınan, içgüdülerinizi harekete geçirecek bir kaçış öyküsü anlatıyor. Yayımlandığı günden bu yana Watership Tepesi’ni bir ziyaret merkezi haline getiren, birçok kez TV ve sinemaya uyarlanan ve farklı popüler yapımlara ilham veren, tüm zamanların en iyi 100 kitabından biri seçilen Watership Tepesi doğa ve toplumla ilişkimizi masalsı, berrak ve çarpıcı bir dille sorguluyor.

Richard Adams, 1920 yılında Berkshire’da doğdu. Oxford’da tarih eğitimi aldı ve Çevre Bakanlığı’nda çalıştı. Watership Tepesi, Shardik ve The Plague Dogs kitapları okurların büyük ilgisini gördü. 1976’da yayımlandığı Watership Tepesi modern bir klasik haline geldi ve Carnegie Madalyası kazandı. Winchester Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanına layık görülen Adams, 2016 yılında aramızdan ayrıldı.

Keyifli okumalar..


Yazar                   : Richard Adams
Türü                    : Roman
Orijinal Adı        : The Waterhip Down
Yayınevi              : İthaki Yayınları
Çevirmen            : Deniz Dülgeroğlu Altıparmak
Çıkış Tarihi         : Mart – 2019
Sayfa Sayısı        : 488
Etiketler

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız