DİZİ HABERLER

Shannara Günlükleri Dizisi Başladı!

Yepyeni bir efsane dizi başlıyor! Biz fantastik kurgu severlerin yıllardır beklediği an geldi. Shannara Günlükleri, MTV tarafından diziye uyarlanıyor. İlk bölümü 5 Ocak 2016’da ABD’de ekranlarda olacak.

terry_brooks_660Shannara Günlükleri ve Terry Brooks yıllardır haksız yere eleştirilere maruz kalmıştır. Yazıldığı yıl itibari ile Yüzüklerin Efendisi ile karşılaştırılma talihsizliğine maruz kalmıştır. O yıllarda Yüzüklerin Efendisi, başta İngiltere olmak üzere tüm dünyada bir türün başlangıcı olarak kabul ediliyordu. Fantastik kurgunun tahtına Tolkien ve Yüzüklerin Efendisi oturuyordu.

Terry Brooks ise bütün bunları aldırmayan genç bir yazar olarak sadece hayal gücünü kağıda dökmek istemiş ve iyi ki de dökmüş.

Başkaları ne derse desin fantastik kurgu severler olarak biz Shannara Günlüklerini seviyoruz. Okumadıysanız çok şey kaybediyorsunuz söyleyelim. Popüler kültüre yem edilmeden yıllarca değerini korumayı başarmış nadir başyapıtlardandır.

Terry Brooks 71 yaşındadır ve seriyi bitirmesi için sırtında hayran kamçısı olmadan rahat rahat hayatını sürdürmektedir.

Çünkü seri tamamlanmıştır. Halen yan hikayeler yazmaktadır. Ama ana hikaye bitmiştir.

744c8c_87962b7266dc4667b30658b8b3255316 (1)Shannara Günlükleri, 1977 yılında yazılan ve İthaki Yayınları’nın 2000’li yılların başında dilimize kazandırdığı 8 ciltlik bir fantastik kurgu serisidir.

Serinin ilk kitabı Shannara’nın Kılıcı’dır. Tek bir kitapdır.

Dizimiz ise ilk kitaptan 5 sene sonra yazılmış “Shannara” dünyasının bir başka başlangıç kitabı olan ve Shannara’nın Elf Taşları’nı konu alacak.

Çok heyacanlıyız. Sizinle bu heyecanımızı paylaşmak istiyoruz. Kaçıran herkesin bu seri ile tanışmasını arzuluyoruz.

Şimdi gelin Shannara efsanesini daha yakından tanıyalım.

Map_Four_Lands

Hikaye, Dört Kara denilen bir fantastik evrende geçiyor. Elflerin, cücelerin, gnomların, insanların olduğu bir dünya. Ama hikayenin özü bambaşka…

Bizim dünyamızın çok çok çok uzak geleceğinde ya da geçmişinde alternatif bir evrende geçiyor. Medeniyet nükleer savaşlar ile yok olmuş, teknoloji yok. İlk çağlara dönülmüş. Radyasyon dünyayı kirletmiş ve gnom-cüce gibi ırkların ortaya çıkmasını sağlamıştır. Elfler ise bu mutasyon-evrimin dışında kalmıştır çünkü onlar insanlardan önce bile zamanın başından beri buradaydılar.

Amberle Elessedil
Elf prensesi, Amberle Elessedil

Söylediğimiz gibi dizi Shannara’nın Elf Taşları kitabını konu alacak. Elfler, insanların nükleer savaşının yol açacağı felaketi önceden sezip ülkeleri Albarlon’a kapanmışlar ve kirlilikten korunmayı başarmışlardır. Tek uğraştıkları insanlar ve sorumsuzlukları değildir. Zamanın başından veri düşmanları olan İblisler ile uğraşmaktadırlar.

İblisleri yenip başka boyuta sürmüşlerdir ki ve bu dünyadan uzak tutabilmek için büyülü ağaç Ellcrys’i dikmişlerdir. Hikaye işte tam burada başlıyor. Ellcrys ölüyor ve iblisler geri dönmeye başlıyor.

Ellcrys böyle durumlarda mühür büyüsünün tekrar yapılması için kişiler seçiyor. İblisler bir kişi harici butün seçilmişleri katletmiştir. Bu kişi  Wil Ohmsford’dur. Shannara’nın Kılıcı’ndaki baş karakteri Shea Ohmsford’un torunudur. Ohmsford soyu çok eskilere dayanan ve elfler ile ilişkili olan bir soydur. Değerlidir.

Shannara’nın Kılıcı’nda Shea Ohmsford’a yardım eden Allanon seçilmiş kişilerden birisinin Ohmsford olduğunu öğrenince, en ihtiyaç olan anda ortaya çıkma geleneğini bozmayarak Wil’i yakasından tuttuğu gibi olayları başlatır.

1009919_1033747776646039_5163804480574070790_n

2000’lerin başında İthaki Yayınları sayesinde bu hikayeyi okumuş birisi olarak belirtmem gerekirse, fantastik kurgu sevip de okumayanlar çok şey kaçırıyor.

İthaki dizisinin gelmesi şerefine Shannara’nın Elf Taşları‘nı yeni kapağı ile tekrar basıyor.

Kitap uzun süredir baskısı yoktu.

Şimdiden keyifli okumalar ve izlemeler.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız