EDEBİYAT

Sissoylu 6.Kitabı “Matem Bantları” Ön Siparişte!

Brandon Sanderson’un popüler fantastik kurgu serisi Sissoylu, kaldığı yerden devam ediyor. Serinin 6. ve şimdilik son kitabı ön siparişe açıldı! 

Fırtınaışığı Arşivi ilk iki cildi ve Sissoylu serisinin ilk beş cildinin raflardaki yerini almasıyla ülkemizdeki fantastik kurgu okuyucusu Sanderson ve dipsiz hayal gücü ile tanıştı, onu çok sevdi ve sabırsızlıkla Sissoylu serisinin altıncı kitabını beklemeye koyuldu.

Ve o gün geldi ama ondan önce size bu kitap ve Sissoylu serisi hakkında kısa ama hayati önemi olan bir bilgi tekrardan vermemiz gerekiyor. Belki de tüm seriyi buna göre düşünmenizde fayda var.

Brandon Sanderson, Sissoylu hikayesinin taslaklarını yazmayı bitirdiğinde, önündeki hikayenin uzunluğunu ve karışıklığını nasıl çözebilirim diye düşünmüş ve aklına hikayeyi bölmek fikri gelmiş. Teknolojik gelişim dönemlerine göre hikayeyi üç çağa ayırmış ama bu işleri sadece daha da karmaşıklaştırmış çünkü sonradan araya bir de Sissoylu dünyasında geçen ama sadece Sissoylu’nun bir yan hikayesi olan Wax ve Wayne serisini eklemeye karar veriyor.

Her yerde Mistborn#6 olarak geçen bu kitap ve serinin diğer iki kitabı -Mistborn #4 ve #5- Sanderson’un anlatmak istediği ve Sissoylu’yu Kosmere bağlayacak hikayeye bir etkisi olmayan- Wax ve Wayne adındaki iki özel Allomencer’ın dedektiflik maceralarını anlatan çok eğlenceli bir Sissoylu serisini oluşturmaktadır. Sissoylu 4-5-6 diyebileceğiniz ama aslında öyle olmayan bu serinin her kitabı diğerinden bağımsız bir macerayı anlatmaktadır. Victoria dönemi teknolojisi ve steampunk izlerini görebileceğimiz bu dönemde metal yakmak ve Allomencer olmak artık sıradan olmuştur. Sanderson bu seriyi Sissoylu serisinin ikinci üçlemesi yani 7-8 ve 9.kitapların arasında bir geçiş dönemi olması için yazmıştır.

Şimdi Sissoylu hakkında bu hayati bilgileri verdiğimize göre, gelelim Wax ve Wayne serinin üçüncü, Sissoylu’nun 6.kitabı Matem Bantları’na…

Kitaptan sonunda ön siparişe açıldı ve 19 Nisan’da raflardaki yerini alacak. Kapak alıştığımız Sissoylu kapakları ve orijinal kapak görselinin bir karışımı olmuş, hoş olmuş.

Bu kitapta, Wax ve Wayne ikilisi, Lord Hükümdar’ın sahip olduğu ve takanlara onun güçlerini bahşettiği rivayet edilen efsanevi Matem Bantları’nın peşine düşüyor. Araştırmacı Matem Bantları’nı tasvir eder gibi görünen bazı görseller ve hiç kimsenin okuyamadığı bir dilde yazılmış metinler bulması ve ikilinin metinleri araştırmasını konu alıyor. Tabii her zamanki gibi karanlık bir grup onları engellemek istiyor. Bakalım Matem Bantları bulunabilecek mi? Wax ve Wayne neler yapacak?

Bu kitapla birlikte Sissoylu serisi şimdilik tamamlanıyor. Brandon Sanderson serinin 7.kitabını 2019 yılında yayınlanmak istediğini belirtmişti. Umarız bizi fazla bekletmez.


Yazar                   : Brandon Sanderson
Türü                    : Fantastik Kurgu
Orijinal Adı        : The Bands of Mourning (Mistborn, #6)
Yayınevi              : Akılçelen Kitaplar
Çevirmen            : Eralp Ersoy
Çıkış Tarihi         : Nisan – 2018
Sayfa Sayısı        : 396
Fiyatı                   : 29 TLSATIN AL

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız