EDEBİYAT

Stephen King’in Son Romanı “Uyuyan Güzeller” Raflarda!

Stephen King ve oğlu Owen King'in ortak kaleme aldığı Uyuyan Güzeller raflardaki yerini aldı!

Korku-gerilim edebiyatının efsane ismi Stephen King son kitabında, onun kadar yaratıcı bir yazar olma yolunda ilerleyen oğlu Owen King ile birlikte çalıştı.

Uyuyan Güzeller, konusu itibariyle günümüz erkek egemen dünyayı ve erkek şiddetini eleştiriyor. King, bu sefer yapmaktan hep kaçındığı “mesaj kaygısı gütme” düşüncesini bu sefer görmezden gelmiş ve pek çok şeyi sonuna kadar eleştirmiş.

Kitabın konusu şöyle:

Şimdi burada dünyanın kaderine karar verilecek.”

Bir gün bütün kadınlar, uykuya daldığında vücutlarını saran bir tür kozanın içinde hapsolurlar ve bir daha uyanamazlar. Eğer uyandırılırlarsa veya bedenlerini saran o koza bir şekilde yırtılırsa diğerleri için ölümcül bir tehdit haline gelirler. Uyudukları sırada başka bir yere gider kadınlar; daha güvenli ve adil bir yerdir burası, erkek şiddeti ve nefret değil, uyum ve dayanışma vardır. Kendilerine yeni bir hayat kurmaya başlarlar. Yalnızca bir kadın bu uyku hastalığından etkilenmez. Her şeyin başlangıcı ve sonu olan gizemli bir kadın: Evie. O, incelenmesi gereken bir tıbbi anomali midir, yoksa öldürülmesi gereken bir iblis midir? Kadınların terk ettiği ve en ilkel dürtüleriyle baş başa kalan erkekler fikir ayrılığına düşerler. Eşlerinin ve kızlarının geri dönmesi için kimi Evie’yi öldürmek, kimi de onu kurtarmak ister. Gezegendeki bütün kadınların –ve erkeklerin– kaderi, bu birkaç gün içinde Dooling adlı küçük bir kasabada belli olacaktır. Baba-oğul King’lerin kaleminden Yunan tragedyalarını andıran epik bir destan, bir modern zaman masalı.

“Eninde sonunda bütün kadınlar uyuyacak, bütün erkekler ölecek ve bu hırpalanmış dünya sonsuzluğa kadar sürecek bir rahatlamayla soluk alacak.”

Uyuyan Güzeller, Stephen King’in bir başka uzun romanlarından bir tanesi, 700 sayfalık romanda yüzden fazla karakter bulunuyor. Kitap kolay okunan ve konu bütünlüğü bakımından oldukça akıcı ama bu kadar fazla karakteri takip etmek insanı yoruyor.

Kitap 3 Temmuz’da raflardaki yerini aldı. Keyifli okumalar.


Yazar                   : Stephen King – Owen King
Türü                    : Korku-Gerilim
Orijinal Adı        : Sleeping Beauties
Yayınevi              : Altın Kitaplar
Çevirmen            : Esat Ören
Çıkış Tarihi         : Temmuz – 2018
Sayfa Sayısı        : 752
Fiyatı                   : 55 TL

SATIN AL

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız