EDEBİYAT HABERLER

SU ADAMI… Bilimkurgu Klasikleri Devam Ediyor!

Ünlü Rus bilimkurgu yazarı Alexsander Balyaev'in en bilinen romanı Su Adamı İthaki Bilimkurgu Klasikleri'nin 21.kitabı olarak geliyor.

1928 yılında yayınlanmış ama soğuk savaşın etkisiyle 1986 yılına kadar ingilizceye çevrilmemiş ve biraz geç keşfedilmiş olan Su Adamı “Sovyetlerin Jules Verne’i” olarak adlandırılan Alexander Balyaev’in en öne çıkan romanıdır. 1962 yılında aynı isimle Rusya’da sinemaya uyarlanmıştır ve 65 milyon kayıtlı bilet satışıyla Hollywood dahil, o dönem için kırılması güç bir rekora imza atmıştır.

Arjantinli bilim adamı ve cerrah Salvator, hasta oğlunu kurtarmak için canlı köpek balığı dokusundan oluşan bir tedavi uygular. Deneysel uygulama başarılı olur ama oğlunda bir değişim başlar. 

Konu olarak süper insan ya da bio-punk türlerinin öncüsü olması kitabın değerini daha da artırıyor. Kitabın sürprizlerini bozmamak için konusunu ayrıntı anlatmıyoruz ama yazıldığı dönemde insanların böyle bir konu karşısında nasıl hayrete düştüklerini tahmin edebilirsiniz.

Kitabın tanıtım metnine ve konusuna bir göz atalım;

Türkçeye daha önce Profesör Dowell’in Başı ve Ket Yıldızı kitapları çevrilen ünlü Rus bilimkurgucu Aleksandr Belyaev’in başyapıtı Su Adamı, İthaki Yayınları’nın Bilimkurgu Klasikleri dizisinin 21. kitabı olarak ilk kez Türkçede.

Tarihte bilimkurgu yazarak geçimini sağlayan ilk yazar olan Belyaev, aynı zamanda “Sovyetlerin Jules Verne’i” olarak da nitelendiriliyor.
Su Adamı’nda çocukluğunda üzerinde yapılan deneyler sonucu balık solungaçlarına sahip olan ve bu yüzden yaşamını suda geçiren, balıkçıların “deniz şeytanı” lakabını taktığı Ihtyandr’ın kara ve deniz hayatı arasında yaşadığı gelgitlerin yanı sıra insanüstü bir canlı olarak dışdünyayla olan mücadelesine de tanık oluyoruz.

Belyaev bu eserinde fakirlere daha iyi yaşam koşulları sağlamak gibi sosyal meselelere de dokunmaktan geri durmuyor. karşısına bu çıkıvermişti. Sadece ölümle sonuçlanabilecek olan, bir zaferin daha çok savaş getireceği bir mücadele.

Kitap 12 Mayıs’ta raflardaki yerini alacak, keyifli okumalar!


Yazar                   : Alexsander Balyaev
Çevirmen            : Hazal Yalın
Türü                     : Bilimkurgu
Orijinal Adı        Amphibian Man
Yayınevi              : İthaki Yayınları
ISBN                     : 9786053756736
Çıkış Tarihi         : Nisan – 2017
Sayfa Sayısı        : 240
Fiyatı                   : 20 TL

SATIN AL

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız