EDEBİYAT HABERLER

TAŞ KAVŞAK… Monokl’dan Yeni Bir Klasik Kurgu

Amerikalı yazar Jim Dodge'un ünlü fantastik romanı Stone Junction, Türkçeye çevrilerek Taş Kavşak adıyla raflardaki yerini aldı.

Monokl Edebiyat kelimenin tam anlamıyla bomba gibi kitaplar yayınlamaya devam ediyor. Sonsuzluğun Sonu (Isaac Asimov), Wool serisi (Hugh Howey), Geliş (Ted Chiang) gibi harika kitapların ardından bir fantastik kurgu klasiği olan Taş Kavşak, Ayşe Ünal’ın çevirisi ile raflardaki yerini aldı.

Harry Potter, Yüzüklerin Efendisi ve Gedik Savaşları Efsanesi serilerini okumuş olanlara Taş Kavşak yabancı gelmeyecektir. Genç bir karakterin büyümesini izliyoruz. Yeteneği ve taşıması gereken ağır sorumlulukların altında ezilmemeye çalışan, farkında olmadan dünyayı şekillendirebilecek güce sahip bir gencin hikayesini okuyoruz. Bu tür karakter gelişimini ön plana çıkaran fantastik kurguların okuması her zaman için çok zevkli olmuştur.

1990 yılında yazılmış olan Taş Kavşak büyü okulu teması itibariyle Harry Potter’ın öncülü olmuştur. J.K Rowling’in Taş Kavşak’tan esinlenip esinlenmediğini bilmiyoruz ama bu temayı ilk kullanan fantastik kurgulardan birisidir. Bu yönden pek çok fantastik kurgudan kendisini sıyırmayı bilmiştir. Kesinlikle okuması gereken bir fantastik kurgu olduğunu söyleyebiliriz.

Keyifli okumalar.


Yazar                   : Jim Dodge
Çevirmen            : Ayşe Ünal
Türü                     : Fantastik Kurgu
Orijinal Adı        : Stone Junction
Yayınevi              : MonoKL Edebiyat
ISBN                     : 9786055159542
Çıkış Tarihi         : Mart – 2017
Sayfa Sayısı        : 436
Fiyatı                   : 25 TL

SATIN AL

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız