İNCELEME

Terminatör 2 ‘Yönetmenin Kurgusu’ DVD Setine Kısa Bir Bakış

Sizler için Terminatör 2 - Mahşer Günü'nün silinmiş sahnelerini ve Terminatör hakkında tonla bilgi bulabileceğiniz 'Yönetmenin Kurgusu' DVD'sini satın aldık ve bir güzel inceledik.

Artık bir bilimkurgu klasiği olmuş, Terminatör filmlerini izlemeyen kalmamıştır. Özellikle serinin ilk iki filmini televizyon kanalları bile onlarca kere gösterdi. Hepimiz filmin sonunu biliyoruz. Peki size aslında izlediğimiz filmin orijinal Terminatör filmi olmadığını söylesek ne hissederdiniz? Evet kesilmiş tonla sahne mevcut!

James Cameron, Terminatör 2 – Mahşet Günü‘nü aslında çok farklı bir şekilde derlemiş ve çekmişti. Tüm Terminatör filmlerindeki hızlı akan sahneler ve bizim doldurmamız gereken boşlukları Cameron serinin ikinci filminde fazladan 20 dakikalık sahneler ile harika bir şekilde doldurmuş ama bu sahneler anlamsız bir şekilde yapımcı tarafından çıkartılmış. Size tanıtacağımız DVD bu tam olarak Cameron’ın kafasındaki Terminatör’ü ve tüm Terminatör kurgusunun arkasındaki  hiç görmediğimiz dünyayı anlatıyor.

İlk filmin hikâyesini hatırlayacak olursak;

Sarah Connor, gelecekten gelen ve bizzat kendisini arayan yok edici makine Terminatör T-800’ ün kendisini takip etmesini ve aramasına anlam verememekte ve korkmaktadır. Polislerden koruma talep etmiş, sık sık mekân ve adres değiştirmiş ama olanlara bir anlam verememiştir. Tam bu esnada ortaya çıkan Kyle Reese, bu bahsi geçen makinenin gelecekten geldiğini ve Sarah’nın hayatına kast ettiğini, kendisiyle gelmezse öleceğini söyler. Polis karakolunu basıp herkesi öldüren Terminatör bu söylediklerinin kanıtı niteliktedir Reese’in de dediği gibi; bu makineler acı duymaz, korkmaz, üzülmez ve bir can alırken de asla tereddüt etmez. Sarrah’ ya gelecekte doğacak çocuğunun insanların makinelere karşı olan direnişte, insanların lideri olduğunu da dahil olmak üzere çok karanlık bir gelecek çizer. Onu da John Connor’ın gelecekten, onu korumak için gönderdiğini anlatır.

Geçmişe yollanan T-800 model Terminatör’ün ise Sarrah’ yı öldürüp geleceği, geçmişe müdahale ederek değiştirmek istediğini ve Terminatör’ü, ‘Skynet’ isimli makinelerin lideri olan bir yapay zekanın yolladığını anlatır. Böylece Sarah, Reese’e inanır ve Terminatör ile savaşırlar ve yenerler böylece ilk film biter. Özellikle Kyle Reese’in, Sarah’a “Bu gördüğüm ormanlar yok oldu, bu hayat, bu binalar her şey, her şeyin sonunu gördüm. Ben bu hayatın sonunu gördüm” demesi ve gelecekte iken cebinde taşıdığı fotoğrafta Sarah Connor’ın olması ona geçmişe gelince bunlardan bahsetmesi ilk filmin etkileyici sahneleriydi ve izleyen herkesin akıllarına kazındı.

İkinci filmde ise işler biraz karışıyor.

mevyimcxztqwc7kynsgsbwwmdsf

1991 yılında çevrilmiş film dönemin hasılat rekorunu kırmıştır. 4 Oscar Ödülü kazanmış, gelmiş geçmiş en iyi filmler sıralamasında 41 sıradaki yerini almış ve 100M$’lık bütçesine karşılık 500M$ hasılat yaparak yapımcıların yüzünü güldürmüştür.

14550536_1107852105968973_629686283_o

Yönetmen: James Cameron
Yapımcı: Stephanie Austin, B.J. Rack, Gale Anne Hurd, Mario Kassar
Senarist: James Cameron,William Wisher Jr.
Oyuncular: Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton, Edward Furlong, Robert Patrick
Müzik: Brad Fiedel
Cinsi: Sinema Filmi
Türü: Aksiyon, Gerilim
Ülke: ABD
Bütçe: 102.000.000 $
Hasılat: 519.843.345 $

Terminatör yeniden geçmişe gelmiştir fakat bu seferki düşmanızımız daha gelişmiş bir model olan T-1000 (civa olan Terminatör)dir . John Connor doğmuştır ve T-1000 bir polis memuru kılığına girip onu bulana kadar bir bakıcı bir ailenin yanında saklanmaktadır. T-1000 onu bulup öldüreceği sırada bir başka Terminatör (Schwarzenegger bir T-800 olarak) gelip onu kurtarıyor. Sarah Connor ise robotlar ve dünyanın sonu saçmalıkları yüzünden bir deli hastanesine kapatılmıştır. Sonrası olaylar olaylar, çok fazla ayrıntıya girmeyeceğim ama şunlardan da bahsetmeden geçemeyeceğim; T-800 ve John Connor dostluğu görülmeye değer, babasını hiç tanımamış olan John Connor T-800’ü bir baba ve arkadaş olarak kabulleniyor ve ona zarar gelmesini istemiyor. Fakat annesi ne olursa olsun onun bir makine olması yüzünden tedirgin ve yeniden bir makineye güvenmek istemiyor. Çünkü ilk filmdeki meşhur T-800 onu öldürmeye çalışmıştı.

Yaptıklarımızın dışında bir kader yoktur

terminator_2_sarah_connor_linda_hamiltonÖzellikle gelecekte olacak olan yıkım, gerçeklik ve kâbus örgüsü filme çok iyi yedirilmiş. Asimov’un Robot Yasaları’ndan beri insanların kabusu olan Makine Kıyameti filmin ana temasını oluşturuyor ve aslında bakarsanız Terminatör sonrası Dünya’nın Sonu temalı daha iyi bir film de gelmedi. Gişe yapmış birçok film var ama asla bir Terminatör olamadılar.

Bu kıyamette; John, Sarah ve T-800 sürekli hareket halinde olup seyahat ediyorlar ve yolları aşarken T-800 gelecek hakkında, ilk film ve ikinci filmin boşluğunu dolduran hikâyeler anlatıyor. Sarah Connor’ın nasıl bu kadar iyi askeri taktik bildiğini, yakın dövüş becerisini ve silah kullanmayı nasıl bu kadar iyi bildiğini öğreniyoruz. Bu üç kişi tüm bunları yaşarken sanki biz de uzaktan izleyen dördüncü kişiymişiz gibi hissediyoruz. Filmdeki karakter gelişimleri ise muzazzam; ilk filmdeki kırılgan ve çıtı-pıtı Sarah gitmiş yerine Joan of Arc timsali belalı bir general gelmiş. T-800 duygusuz bir makine olması gerekirken görev ve John’a olan sevgisi arasında kalmış bir yarı canlı olarak görüyoruz. John ise tüm bu kaosun merkezindeki yerini anlamaya çalışan bir süper kahraman, gücünü tam olarak bilmiyor ama kullanmaktan da korkmuyor.

Arnold SchwarzeneggerLinda Hamilton ve Robert Patrick‘in oyunculukları görülmeye değer, özellikle Arnold kariyerindeki en iyi oyunculuk perfornmansını burada gösteriyor diyebiliriz, tüm film boyunca mimik ve beden dili kullanmadan oyunculuk yapması muazzam (gerçi Arnold bu, belki de sadece kendisini oynamıştır) 

Filmin müzikleri ise ayrı bir efsane, dünyaca ünlü rock grubu Gun’s N’ Roses’ın You Could Be Mine şarkısı filmin tema parçası olmuştur ve ayrı bir klip çekilmiştir.

Terminatör 2: Mahşer Günü – Yönetmenin Kurgusu DVD paketinin içeriğinde iki adet DVD mevcut. Film ve Bonus disk. Filmi, alt yazılı veya Türkçe dublaj seçenekleriyle izleyebiliyorsunuz. Bonus diskte ise; filmin iki ayrı fragmanı, kamera arkası görüntüleri, filmden notlar ve söyleşiler var. Daha çok Terminatör dünyasını merak edenler için, ekstra bilgiler sunuyor. Hepsi birbirinden değerli ve güzel, tavsiye ederim. Hatta kesilmiş sahnelerin tek tek incelendiği bir uzun inceleme kısmı bile mevcut.

Bilimkurguyu severim ve ‘çocuklarımın bu filmi izlemesi lazım’ diyorsanız, bu dolu dolu içeriğe sahip DVD’yi satın almanızı öneriyoruz. BluRay olarak 40TL’ye ya da DVD olarak olarak çeşitli teknoloji marketlerde 15TL’ye satın almak mümkün.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız