DİZİ

Terry Pratchett’ın “DiskDünya” Serisi Diziye Uyarlanıyor!

Terry Pratchett'ın 41 kitaplık dev DiskDünya külliyatı BBC Studios tarafından televizyona uyarlanmaya hazırlanıyor!

Geçtiğimiz yıl Terry Pratchett ve Neil Gaiman‘ın Kıyamet Gösterisi (Good Omens) Amazon ve BBC tarafından televizyona uyarlamak için hakları satın alınmış ve projenin başına da Neil Gaiman getirilmişti. Dizinin çekimleri başladı hatta proje neredeyse bitme aşamasına geldi.

Bu proje bir yandan ilerlerken, BBC bir başka Terry Pretchett şaheserini daha televizyona uyarlamak için çoktan harekete geçti. Dünya çapında 70 milyondan fazla satmış, 41 kitaplık devasa DiskDünya külliyatını televizyona uyarlamak istediğini ve bunun için hikaye tasarımına başlandığını belirttiler. Senaryo ekibinin başına The WatchStrike Back ve The Musketeers dizilerinin senaristi Simon Allen getirildi.

Diskdünya serisinin ne olduğunu bilmeyenler için;

Diskdünya (Discworld) serisi, Büyük A’tuin isimli dev kaplumbağanın sırtındaki dört filin (Berilla, Tubul, Büyük Tphon ve Jerakeen) üzerinde dengede duran yassı bir disk olan kurgusal Diskdünya’da geçen ve İngiliz yazar Terry Pratchett (1948-2015) tarafından yazılmış mizah/fantastik kurgu kitap serisidir. Kitaplar sıklıkla J. R. R. Tolkien, Robert E. Howard, H. P. Lovecraft, Charles Dickens ve William Shakespeare’den ayrıca mitoloji, folklor ve peri masallarından genellikle güncel kültürel, politik ve bilimsel olaylarla hicivsel paralellikler kurarak esinlenir ya da parodilerini yapar. Seri 37 dilde 80 milyon kopya satmıştır.

Oyuncu kadrosu ya da 41 DiskDünya kitabından hangilerinin uyarlanacağı henüz belli değil ama bir tahminde bulunacak olursak, büyük ihtimalle bir Rincewind hikayesi göreceğiz.

Büyük A’tuin isimli dev kaplumbağanın sırtındaki dört filin (Berilla, Tubul, Büyük Tphon ve Jerakeen) üzerinde dengede duran yassı bir disk olan Diskdünya’nın muhteşem ve bir o kadar eğlenceli hikayelerini ekranda görmenin düşüncesi bile harika.

Peki sizin düşüncesiniz ne? Hangi DiskDünya hikayesini ekranda görmek istersiniz? !

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız