EDEBİYAT

Tolkien’in “Büyük Wootton Demircisi” Kitabı Ön Siparişte!

Tolkien'in hayattayken yayınlanan son kurgu eseri "Büyük Wootton Demircisi" raflardaki yerini almaya hazırlanıyor. 

İthaki Yayınları, Tolkien’in birbirinden güzel kitaplarını yayınlamaya devam ediyor. “The Tolkien Treasury” adıyla anılan dört kitaplık, özel sert ciltli Tolkien seti sonunda tamamlandı. Ham’li Çiftçi Giles, Tom Bombadil’in MaceralarıRoverandom  ve Büyük Wootton Demircisi özel sert ciltli baskılarıyla raflardaki yerini aldı.

Büyük Wootton köyünde her 24 senede bir İyi Çocuklar için Ziyafet düzenlenirdi. Bunu kutlamak adına da bu ziyafete davet edilen 24 çocuğu besleyecek bir Büyük Pasta hazırlanırdı. Pasta çok tatlı ve zengin olurdu, baştan aşağı da şekerli kremayla kaplanırdı. Ama bu pastanın içinde çok ama çok tuhaf malzemeler de kullanılırdı ve bunlardan birini yutan çocuklar Periler Diyarı’nı ziyaret edebilirlerdi…

Tolkien’in, George MacDonald’ın Altın Anahtar’ı için yazmaya başladığı önsöz, bu keyifli masala dönüşmüştür. Yüzüklerin Efendisi’nden neredeyse bir on yıl sonra ve yaratımı ömür boyu süren Silmarillion sona yaklaşırken yazdığı Büyük Wootton Demircisi, Tolkien’in ömrü boyunca edindiği tecrübe ve fikirlerin ürünüdür ve Tolkien hayattayken basılmış son kurgu eseridir.

Şimdi, neredeyse 55 yıl sonra, kendini Perilerin tehlikeli diyarında bulan bir gezginin bu hikâyesi; Tolkien’in ilk taslağı, hikâyenin çıkış noktasına dair notları, alternatif bir son ve Perilerin doğası üzerine yazdığı yayımlanmamış bir makaleyle beraber tekrar okurlarla buluşuyor.

Bu dört kitabın ortak özelliği Tolkien’in Orta Dünya dışında yazdığı hikayeler olmasıdır. Birçok kaynakta çocuk kitabı denilse de çocuk kitabı olmaktan çok uzaklar. Modern fantazyanın kurucusu olan bir adamın kaleminden çıkmış peri masallarını mutlaka okumanızı öneriyoruz.

Büyük Wootton Demircisi 13.04.2018’de raflarda olacak, keyifli okumalar.


Yazar                   : J.R.R. Tolkien
Türü                    : Fantastik Kurgu
Orijinal Adı        : Smith of Wootton Major
Yayınevi              : İthaki Yayınları
Çevirmen            : Niran Elçi
Çıkış Tarihi         : Nisan – 2018
Sayfa Sayısı        : 216
Fiyatı                   : 24 TL

SATIN AL

Etiketler

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız