EDEBİYAT

Tolkien’in “Ham’li Çiftçi Giles” Kitabı Ön Siparişte!

J.R.R. Tolkien'in "Ham'li Çiftçi Giles" özel baskısıyla raflardaki yerini almaya hazırlanıyor!

Ham’li Çiftçi Giles, Tolkien’in 1937’de çocuklarını eğlendirmek için uydurduğu, 1949 yılında ise kitap olarak yayınladığı Hobbit ve Roverandom gibi bir başka fantastik maceradır. Kitabın kahramanı savaşmaktan azıcık bile anlamayan ama istemeden kahraman olan Çiftçi Giles’dır.

Ham’li Çiftçi Giles bir kahramana benzemiyordu. Kocaman bir göbeği vardı, sakalı kızıldı ve sakin, konforlu bir hayatı tercih ediyordu. Fakat bilmeden istemeden, nispeten sağır ve miyop bir devi korkutup kaçırınca, Çiftçi Giles’ın şöhreti diyara yayıldı. Ne yazık ki kurnaz ejderha Chrysoplax krallığın başına bela olunca, onunla dövüşmesi için de Çiftçi Giles çağırıldı.
Hobbit ve Roverandom gibi, Ham’li Çiftçi Giles da J.R.R. Tolkien tarafından başta çocuklarını eğlendirmek için uyduruldu, ancak hikâye genişledikçe daha ayrıntılı bir hal aldı. Nihai hali ise zekice anlatılmış, hayal gücü dolu hikâyeleri seven tüm okurlara hitap ediyor.

Bu edisyonda, ilk kez 1949’da yayımlanmış tam metin ve Pauline Baynes’in çizdiği, Tolkien’in öyküsü için en uygun seçim olduğunu söylediği orijinal illüstrasyonlar bulunuyor. Aynı zamanda öykünün yazılmış ilk taslağını ve bir devam hikâyesi için Tolkien’in notlarını da içeriyor.

Tolkien hikayeyi, İngiltere’nin karanlık çağlarını, mitolojik yaratıklar ve parlak zırhlı şövalyelerin olduğu bir dönemi düşünerek yaratmıştır. Karanlık çağ İngiltere mitolojik dünyasında aynı kitaptaki gibi Ejderha denilen yaratıklar krallıkları yıkıp, insanları öldürüyordu.

Kitabın kapak ve iç resimlerini Pauline Beynes’e, çevirisi ise Niran Elçi’ye ait. Bu kitapla birlikte, ciltli ve mini boy Tolkien kitaplarının dördüncüsü raflardaki yerini alıyor. İlk üç kitabın çeviri ve baskı kalitesiyle aynı olacağını varsayarsak, kütüphanelerine eklemeleri için muhteşem bir çalışma Tolkien hayranları için geliyor.


Yazar                   : J.R.R Tolkien
Türü                    : Fantastik Kurgu
Orijinal Adı        : Farmer Giles of Ham
Yayınevi              : İthaki Yayınları
Çevirmen            : Niran Elçi
Çıkış Tarihi         : Nisan – 2018
Sayfa Sayısı        : 200
Fiyatı                   : 22 TL

SATIN AL

Etiketler

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız