EDEBİYAT HABERLER

Tolkien’in “Roverandom” Kitabı Özel Baskısıyla Geliyor!

 Tolkien'in yazdığı ilk çocuk kitabı "Roverandom" özel ciltli edisyonu ile tekrardan raflarda olmaya hazırlanıyor. 

Roverandom daha önce Türkçe olarak yayınlandı ve pek çok Tolkien severin raflarında olduğundan eminiz ama bu edisyonu diğerlerinden çok farklı çünkü kitapta Tolkien’in kendi elinden çıkma illüstrasyonlar mevcut ve ülkemizde daha önce yayınlanmadı.

Roverandom’ı hiç bilmeyenler için İthaki kitabı şöyle özetlemiş:

J.R.R. Tolkien’in yazdığı ilk çocuk hikâyesi. 1925 yılında, dört yaşındaki Michael Tolkien kumsalda gözdesi olan oyuncak köpeğini kaybetti. Oğlunu teselli etmek için J.R.R. Tolkien, büyüyle oyuncağa dönüştürülen Rover isminde bir köpeği ve onu eski haline döndürebilecek büyücüyü arayışına dair bir hikâye uydurdu.

Rover ya da daha sonra tanındığı gibi “Roverandom”, maceraları sırasında bir kum büyücüsü, korkunç bir ejderha, denizdeki kral ve Aydaki Adam’la karşılaşır. Zekice örülmüş̧ ve kelime oyunlarıyla bezeli Roverandom’un, başta Hobbit’le aynı sene, 1937’nin Ocak ayında basılması planlansa da yayıncılar bir devam kitabı istediğinden eser yayımlanamamıştır. Tolkien bunun yerine Yüzüklerin Efendisi’ni yazmaya başlamıştır. Roverandom ise nihayet 1998 yılında yayımlanmıştır.

Ayrıca şunu da belirtmekte fayda var. Geçtiğimiz günlerde gene İthaki Yayınları’ndan çıkan Tom Bombadil’in Maceraları ve Roverandom’ın bu baskısı “The Tolkien Treasury” setinin bir parçasıdır. İthaki, kitapları “The Tolkien Treasury” adı altında çıkarmıyor ama kitapların kapakları, boyutları ve sert cilt oluşları bu seti yayınladıklarını gösteriyor. Set dört kitaptan oluşuyor. Sıradaki diğer iki kitap ise daha önce Türkçe olarak yayınlanmamış olan Farmer Giles ve Smith of Wootton Major.

Roverandom her yaştan insanın keyifle okuyabileceği muhteşem bir eserdir. Özellikle çocuklarınızı Tolkien ile tanıştırmak için çok uygundur.


Yazar                   : J.R.R. Tolkien
Türü                    : Fantastik Kurgu
Çeviri                  : Niran Elçi
Orijinal Adı        
: Roverandom
Yayınevi              
: İthaki Yayınları
ISBN                     
: 9786059800846
Çıkış Tarihi        
: Aralık – 2017
Sayfa Sayısı        
: 184
Fiyatı                   
: 20 TL – Ciltli

SATIN AL

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız