EDEBİYAT

TOZ GİBİ YILDIZLAR… Bir Asimov Kitabı Daha Yayınlanıyor!

Isaac Asimov'un Galaktik İmparatorluk serisi İthaki Yayınları etiketiyle yeniden yayınlanıyor! 

Serinin ilk kitabı 1951 yılında yazılan Toz Gibi Yıldızlar, yıllar yıllar önce 1983 yılında Baskan Yayınları tarafından Uğursuz Gezegen Galactica adıyla yayınlanmıştı. Serinin diğer iki kitabı da değişik adlarda sonradan yayınlandı ama Galaktik İmparatorluk adıyla, bir seri biçiminde hiç yayınlanmamıştı. Seri toplu olarak ilk kez yayınlanacak.

1950’li yılların başında, daha sonra en şöhretli serileri Vakıf ve Robot’a öncülük edecek Gelecek Tarihi öykülerini yazdıktan hemen sonra Isaac Asimov ilk romanlarını kaleme aldı. Artık hem okurlara hem de yayıncılık dünyasına kendini kabul ettirmiş büyük ustanın neredeyse tüm külliyatına egemen olan Galaktik İmparatorluk evreninin ilk uzun kurguları da böylece ortaya çıktı. Nükleer felaketin Dünya’yı yerle bir etmesinden binlerce yıl sonrasını anlatan Galaktik İmparatorluk Serisi insanlığın, galaktik medeniyet ve ilk Galaktik İmparatorluk’un doğuşuna uzanan yolculuğunun başlangıcı.

Tyrannlılar, Atbaşı Nebulası’ndaki elli gezegeni kontrolleri altına almışlardı. Gezegenlerin yöneticileri, Tyrann gezegenindeki efsanevi taş sarayında yaşayan Tyrann Hanı’na koşulsuz şekilde boyun eğmişlerdi. Dünya Üniversitesi’ndeki son gününde bir suikasttan son anda kurtulan, Widemos Kâhyası’nın oğlu Biron Farrill, kendisini hiç ummadığı bir durumda, Tyrannlılar’a karşı düzenlenen bir başkaldırının ortasında bulur. Biron, tutuklandığını öğrendiği babasının izini sürmek ve hayatta kalmak için Rhodia’ya doğru tehlikeli bir yolculuğa çıkar. Gezegenlerin kaderini belirleyecek düşmanlar, komplolar ve dostlar orada kendisini beklemektedir.

Uzun yıllar Asimov kitaplarının özlemini çektik ve sonunda birbir kavuşuyoruz. Toz Gibi Yıldızlar 13.07.2018 günü raflarda olacak. Şimdiden keyifli okumalar.


Yazar                   : Isaav Asimov
Türü                    : Bilimkurgu
Orijinal Adı        : The Stars, Like Dust
Yayınevi              : İthaki Yayınları
Çevirmen            : M. İhsan Tatari
Çıkış Tarihi         : Temmuz – 2018
Sayfa Sayısı        : 272
Fiyatı                   : 25 TL

SATIN AL

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız