EDEBİYAT HABERLER

Usta Yazar Ursula K. Le Guin Aramızdan Ayrıldı

Bilimkurgu ve fantazya türlerinin büyük ustası, kraliçe Ursula K. Le Guin 88 yaşında aramızdan ayrıldı

Güne çok kötü bir haberle başladık. Ursula K. Le Guin, 22 Ocak sabahı evinde huzur içinde 88 yaşında aramızdan ayrıldı.

Le Guin çocukluğundan beri yazmaktaydı. Henüz 11 yaşındayken Astounding Science Fiction dergisinde ilk kez bir öyküsü yayınlanmıştı. 1964 yılına geldiğimizde ise fantastik kurgunun kült eserlerinden birisi olacak olan Yerdeniz serisinin ilk hikayesi “The Word of Unbinding” yayınlandı. Sonrasında bunu altı kitap ve sekiz kısa öykü takip etti. 1970 yılında “Karanlığın Sol Eli” ile Hugo ve Nebula ödüllerini kazandı. 1975’de ise büyük ses getiren ve ikinci kere Hugo ve Nebula kazandığı “Mülksüzler”i yayınladı.

Hainish Cycle serisi üzerinde 40 yılı aşkın bir süre çalıştı. Her kitap birbirinden bağımsız olan futuristik bir insan ırkı düşüncesinden doğan hikayeleri ile bilimkurguda cinsiyet ayrımcılığı,toplumbilimi ve alternatif toplum biçimleri konularında ses getiren öyküler kaleme aldı. Teknolojik

1995 yılında World Fantasy Award “Yaşam Onur Ödülü”, 2001 yılında Bilimkurgu ve Fantazya “Hall of Fame” listesine girdi ve 2003 yılında da SFWA tarafından bilimkurgu ve fantazyanın 20. Büyük Ustası olarak kayıtlara geçirildi. Yaşamı boyunca 64’ten fazla roman ve hikaye yayınladı ve yazdıklarıyla milyonlarca insana ilham verdi, okumayı sevdirdi ve en önemlisi bizi başka dünyalara götürdü.

Le Guin; kocası, oğlu, iki kızı ve dört torunu ile kendisinin deyimi ile ‘büyülü bir hayat’ yaşadı ve huzur içinde yaşama veda etti.

Kendisini çok özleyeceğiz.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız