EDEBİYAT

Uzun Süredir Beklenen “Öfkelidoğan” Nihayet Geliyor!

Clarie Legrand tarafından yazılan Furyborn, Salon Yayınları tarafından "Öfkelidoğan" adıyla dilimize kazandırılıyor. Yazarıyla röportajın da dahil olduğu bu yazımızda, kitabı sizlere tanıtmak istedik.

Clarie Legrand tarafından yazılan Furyborn, ülkemizde Salon Yayınları tarafından çevriliyor. Hazır geçtiğimiz günlerde kitabın kapağı paylaşılmış ve kitabın çıkış tarihi de yaklaşmışken, bookstagram camiasında sabırsızlıkla beklenen Öfkelidoğan için neden kısa bir yazı hazırlamayayım dedim. İşte kitap ve yazar hakkında bilmeniz gereken her şey;

Öfkelidoğan, Clarie Legrand’ın yedinci kitabı. İlk kitabı, The Cavendish Home for Boys and Girls’ün ardından Legrand; Winterspell ve Some Kind of Happiness gibi fantastik genç yetişkin kitapları yazdı. Mayıs 2018’de ise yine aynı türde olan Öfkelidoğan’ı yayımladı. –Öfkelidoğan’dan sonra bir de meşhur Sawkill Girls’ü yayımladı.-

Öfkelidoğan, Empirium Üçlemesi’nin ilk kitabı. Serinin 2019’da yayımlanacak ikinci kitabının adı da Kingsbane olacak. Üçüncü kitap hakkında ise 2020’de çıkacak olması haricinde başka bir bilgi yok.

Öfkelidoğan –ve dolayısıyla serinin- konusu işte şu şekilde:

Geçit düşecek.

 Zamanın geldiğini biri kan, diğeri ışık olan iki insan Kraliçe’nin doğumuyla anlayacaksınız.

 İki Kraliçe yükselecek.

 Yedinin gücünü taşıyacaklar. Kaderinizi ellerinde tutacaklar.

Suikastçılar en iyi dostunu pusuya düşürdüğünde, Rielle Dardenne onu kurtarmak için her şeyi riske atar ve böylece kehanetteki kraliçelerden biri olabileceği gerçeği su yüzüne çıkar. Ya ışık ya da kan kraliçesi olacaktır… Güneş Kraliçesi olduğunu kanıtlamak için, Rielle yedi elemental büyü sınavından geçmek zorundadır. Başarısız olursa öldürülecektir… Tabi önce sınavlar onu öldürmezse!

Bin yıl sonra, Kraliçe Rielle efsanesi Eliana Ferracora için bir peri masalıdır. Ölümsüz İmparator için ödül avcılığı yapan Eliana, annesi ortadan kaybolana dek dokunulmaz olduğuna inanmaktadır. Annesini bulmak için asilerin teğmeniyle iş birliği yapan Eliana, imparatorluğun kalbindeki kötülüğün hayal ettiğinden daha korkunç olduğunu keşfedecektir.

Rielle ve Eliana bin yıla yayılan kozmik bir savaşta mücadele ederken, hikâyeleri kesişecek, aralarındaki şok edici bağlantılar sonunda hem onların hem de dünyanın kaderini belirleyecektir.

Kitabın yazarı Clarie Legrand ise kitabı kendi cümleleriyle şöyle anlatmış:

“Empirium Üçlemesi, insanlar ve melekler arasındaki yüzyıllık savaşı anlatan yeni bir epik fantezi serisi. İki genç kadın, Rielle ve Eliana, bu savaşın kalbinde savaşmak zorunda. Yaptıkları seçimler ve kurdukları ilişkiler onları, aralarında yüzyıllar olsa bile birbirlerine bağlıyor. En sonunda ikisi de kendisinin ve yaşadıkları dünyanın kaderini belirleyecek…”

(Ben olsam kitaba epik fantastik demezdim. Goodreads’de fantastik genç yetişkin demişler. Kitabın küçük yaştaki okuyucularına kitapta cinselliğin de olduğunu belirtmek istiyorum.)

Legrand, kitabı on üç yıl önce yazmaya başlamış ve kitabın anlatış şekline bakarak söyleyebilirim ki kitapla sıkı bir bağ kurmuş. Yazar kitabı anlatırken onun hislerini ben de hissettim ve bu güzel bir şey. Kitaba karşı herkesinkinden farklı bir beklentim var ve umuyorum altında kalmaz. Bizim bookstagram dediğimiz, Instagram’daki kitap blogları tarafında ise durum baya bir ilginç çünkü dört bir yandan bu kitapla ilgili storyler paylaşılıyor, yayınevinin yorumlarında insanlar coşuyor… Bu gayet güzel bir şey ama ben kitabı bu kadar çok kişinin beklediğini bilmiyordum yani. Ben bunca yıldır kitap blogırlığı yapıyorum ve ilk defa böyle bir şeye şahit oluyorum. Iron Gold’u da böyle bekleyelim lütfen.

Öfkelidoğan, hikayesini altı karakter üzerinden anlatacak. Rielle, Audric, Simon, Eliana, Remy ve Ludivine. Karakterlerin kim olduğu yazacaktım ama sonra fark ettim ki galiba benim öğrendiğim şeyler birazcık spoiler içeriyor. Benim anladığım kadarıyla kitap hikayenin sonundan başlayıp bize nasıl o noktaya geldiklerini anlatıyor ama riske girmek istemedim doğrusu.  Yine de şunları söyleyebilirim sanırım. Rielle ve Audric, ülkenin Kral ve Kraliçesi. Simon da kraliyet ailesine hizmet ediyor. Remy de Eliana’nın kardeşi.

(Eliana bana canım Inej’i anımsattı. Buradan Inejciğimi de anmış olayım. Gerçi benim favorim Nina’yı ama olsun.)

Öfkelidoğan 25 Eylül’de raflarda yerini alıyor. Kitap şu an özel bir fiyat ile ön satışta. Almak isteyenler koşa koşa gidip alsın bence.


Daha kitabın tarihi açıklanmadan önce, yayınevi ile kısa bir röportaj gerçekleştirmiştim. Kendilerine kitap ile ilgili çok sorulan soruları sormuştum. İşte kitap hakkında merak ettiğiniz bütün detaylar!

-Öncelikle herkesin merak ettiği soruyu, kitabın çıkış tarihini sormak istiyorum. Kesin bir tarih veremeseniz bile İstanbul Kitap Fuarı’na kadar bekler miyiz merak ediyorum.

Kitabın çıkış tarihi olarak 25 Eylül-1 Ekim arası kesin tarih aralığıdır. Kitap fuarlarına bu sene katılmayı düşünmüyoruz. Fakat henüz net değil. (Dediğim gibi tarihleri açıklamadan önce yaptık röportajı.)

-Kitap ile ilgili planladığınız etkinlikler var mı, mesela bir imza günü söz konusu olabilir mi?

Tabii, çevirmen ve özellikle yazarımız Claire için uzun vadeli planlarımız arasında çeşitli etkinlikler mevcut.

-En son karakter kartlarını Öfkelidoğan’ın yanında verecektiniz sanırım. Planlarınız hala bu yönde mi?

Kartların satışı harici kutulu olacaktır. Ayrıca Avitas dünyasının haritası da harici olarak basılacaktır.

-Kitabın basımı nasıl olacak? Ciltli olursa yurt dışındaki gibi kitabın cildi kırmızı olacak mı?

İlk baskı için ciltli düşünmüyoruz. Fakat özel mumlubaskı yapacağız.

-Sizce okuyucular kitap ile ilgili en çok neyi sevecek?

Okur kitabı okurken bir film veya dizi izliyormuş gibi her anı ve her karakteri olayın içinde hissedecek. Bu konuda çok kesiniz. Çünkü epik fantastik kurgu olan eser, her bir karakteri ile çok özel. Olay akışları ise bir o kadar nefes kesici.


Kitabı okuyana kadar kitap hakkında söyleyeceklerim bu kadar. Çoğu kişi gibi ben de kitabı merak ediyorum ama asıl merak ettiğim şey kitabın bu büyük beklentini altından nasıl kalkacağı. Kitabın konusu bile bilmeden kitabı almak için bekleyenler olduğunu unutmamak gerek. Son olarak kitabın tanıtım videosunu da bırakıyorum buraya. Kitap hakkında daha fazla şey öğrenmek isteyeniniz varsa buyursun izlesin efendim.


Yazar                   : Claire Legrand
Türü                    : Fantastik Kurgu
Orijinal Adı        : Furyborn (Empirium #1)
Yayınevi              : Salon Yayınları
Çevirmen            : Eda Aksan Pak
Çıkış Tarihi         : Eylül 2018
Sayfa Sayısı        : 560
Fiyatı                   : 37,50 TLSATIN AL

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız