EDEBİYAT

Vahşi Kartlar’ın 3.Kitabı “VAHŞİ JOKERLER” Raflarda!

George R.R. Martin'in editörlüğünü ve hikaye danışmanlığını yaptığı "Vahşi Kartlar" serisinini 3.kitabı "Vahşi Jokerler" raflardaki yerini aldı.

80’li yılların başında bir grup genç bir araya gelip Superworld adında masaüstü frp oyunu oynamaya karar verir. Buraya kadar her şey güzel ama çoğunlukla bu oyunun GM (Game Master)’i George R.R. Martin‘dir ve iş asla o kadar basit değildir.

Vahşi Kartlar nasıl yaratıldı ve yaratım süreci bu yazının konusu değil, önümüzdeki yazılarda bundan bol bol bahsedeceğiz. Ama şu kadarını belirtelim, kitaplardaki tüm karakterler oyunu oynayan gerçek kişiler tarafından yaratılmıştır. Martin ve ilk on iki Wild Cards kitabını yayınlayan Bantam Books editörleri, Martin’in yarattığı Wild Card senaryosundan yola çıkarak, harika maceralar yaşadıkları bu dünyayı kitaplaştırmaya karar verir. Projenin başına da senaryoyu yazan Martin’i getirirler. Martin senaryoyu yazmasına rağmen bir süre sonra işler onun kontrolünden çıkar ve Wild Card yaşayan bir dünyaya dönüşür. Romanlar farklı yazarlar tarafından kaleme alınır ama Martin kitapların editörlüğünü ve hikaye danışmanlığını yapmaya halen devam eder. Hatta geçtiğimiz aylarda serinin 27.kitabı piyasaya çıktı.

DC Comics ve Marvel süper kahraman hikayelerini baştan başlatıp, bir öyle bir böyle değiştirmeye devam ededurssun, Martin’in süper kahraman dünyasında kurallar ve kişiler asla değişmez, asla geri dönüş olmaz. Kurallar bellidir ve süper kahramanları dahi bu kuralları aşamaz.

Serinin üçüncü kitabında işler daha da karışıyor. Yeni süper kahramanlarla tanışıyoruz. Bazıları iyi ama çoğunluğu kötü…

15 Eylül1946’da, Vahşi Kart virüsü dünyaya yayıldı ve birçok kişinin mutasyona uğramasına neden oldu. “Aslar” olağanüstü yeteneklere sahip olurken, “Jokerler” tuhaf, zihinsel ve fiziksel engellerle lanetlendiler. 15 Eylül, artık Vahşi Kart Günü olarak kutlanıyordu. Her geçen yılda kutlamalar daha da büyümekteydi.

Virüsün yayılmasının kırkıncı yıldönümünde, 1986’da yapılacak Vahşi Kart Günü ise şimdiye kadar yapılan en büyük kutlama olacağa benziyordu. Ancak şeytani ve kudretli bir dehaya sahip Gökbilimci’nin Vahşi Kart Günü için başka planları vardı. Bugün, ona karşı gelen herkesten intikamını alacaktı.


Yazar                   : George R.R. Martin (Editör)
Türü                    : Fantastik / Bilimkurgu
Orijinal Adı        : Jokers Wild (Wild Cards #3)
Yayınevi              : Epsilon Yayinevi
Çevirmen            : Damla Özlüer
Çıkış Tarihi         : Mart – 2018
Sayfa Sayısı        : 456
Fiyatı                   : 30 TL

SATIN AL

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız