EDEBİYAT

WARBREAKER Sonunda Türkçe Olarak Raflardaki Yerini Aldı!

Brandon Sanderson'ın Türkçeye çevrilmesi için uzun süredir beklediğimiz Warbreaker kitabı "Savaşkıran" adıyla raflardaki yerini aldı!

Sanderson’ın Sissoylu, Fırtınaışığı Arşivi, Elantris, Beyaz Kum ve Savaşkıran kendi içlerinde birer dünyayı anlatmakla birlikte “Kosmer” adında bir üst evrenin parçasıdırlar. Her seri orijinal bir büyü sistemine ve hikayeye sahip. Bu dünyalardaki hikayeler ve büyü güçleri Kosmer’in Adonalsium denilen ne olduğu daha tam bilinmeyen güçlerinden parçalar almıştır.

Warbreaker yani Savaşkıran da bu dünyalardan birisi ve Biokromatik denilen, renklerin Nefes kullanılarak işlendiği bir büyü sistemine sahip. Kitapta, Idris ülkesinin prensesleri olan Vivenna and Siri adındaki iki kardeşin hikayesine odaklanıyoruz. Sanderson’ın en gizemli karakterlerinden olan ve diğer Kosmer kitaplarında da ortaya çıktığından şüplendiğimiz Hallandren’i bu kitapta tanıyacağız.

Kitabın tanıtım yazısı ve konusu ise şöyle:

Hallandren’in başkenti T’Telir… Güneşli sokaklarında dolanan ve rengârenk kıyafetler giymiş insanların, tanrı olarak yeniden doğan kahramanlara taptığı bir sahil şehri. Sessiz ve gizemli Tanrı Kral’ın liderliğindeki tapınak, yaşamaya devam etmeleri ve daima genç kalmaları için halk tarafından bağışlanan hayat gücü, yani Nefes sayesinde varlığını sürdürmeye devam ediyor.

Idris’e sürülmüş olan eski kraliyet ailesi, gönülsüzce de olsa, prenseslerden birini Tanrı Kral ile evlendirmek zorunda. Ancak T’Telir’e gelen prenses ne şehri beklediği gibi bulacak ne de tahmin ettiği gibi bir evlilik yapacak. Prensesin tek dostu, Idris’le bir savaş çıkmasından endişe eden ve kendi kutsallığından şüphe duyan bir tanrı: Işıktını.

Bütün bunlar olup biterken Gecekanı isminde bilinçli bir kılıç taşıyan ve renkleri kullanarak Nefesin gücünü odaklayan Hallandren, büyüsüyle gizli kapaklı işler çeviriyor ve gizli planları, belki de tüm dünyayı değiştirecek…

Savaşkıran, Kosmer’in ve Sanderson’ın en önemli kitaplarından birisi. Özellikle Sissoylu, Fırtınaışığı Arşivi, Elantris, Beyaz Kum kitaplarından birisini okuduysanız hikaye bütünlüğü açısından bunu da okumanızı öneriyoruz.

Kitabın çevirisini Sanderson’ın bir diğer serisi olan Lejyon’u çevirmiş Deniz Evliyagil üstlenmiş, Savaşkıran’ı bugün itibariyle raflarda ve internet mağazalarında bulabilirsiniz.

Keyifli okumalar!


Yazar                   : Brandon Sanderson
Türü                    : Fantastik Kurgu
Orijinal Adı        : Warbreaker
Yayınevi              : Akılçelen Kitaplar
Çevirmen            : Deniz Evliyagil
Çıkış Tarihi         : Haziran – 2018
Sayfa Sayısı        : 580
Fiyatı                   : 45 TLSATIN AL

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız