İNCELEME SİNEMA

WARCRAFT… Bir Ömür Beklenen Film!

WARCRAFT... Resmen filmi bir ömürdür bekliyorduk ve sonunda geldi. Hemen izledik ve sizler için Warcraft hayranı ve sıradan bir sinema sever gözüyle ayrı ayrı inceledik!

Birkaç sene önce Warcraft’ın filmi yapılacağı haberi geldiğinde resmen havalara uçmuştuk. Warcraft dünyası ile bu film sayesinde tanışan kişilere bu sevinç biraz saçma gelebilir. Onların gözünden filme baktığımız zaman; ork denen bir yaratık var, bir de insanlar var. Sonra bu ikisi savaşıyor… Ehh böyle bakınca oldukça sıkıcı, basit bir aksiyon filmi gibi geliyor. Ama gel gelelim fanları için öyle değil.

Warcraft 1 oyunu ile başlayan, Warcraft 2-3 ile devam eden ve World of Warcraft (WoW) ile zirveye çıkmış, 22 senelik bir hikayeden bahsediyoruz. Şu anda 30-40’lı yaşlarında olan bir nesil Warcraft hikayeleri-oyunları ile büyüdü. Bir çoğu WoW’un başladığı tarih olan 2004 yılında üniversite öğrencisiydi hatta bazıları 2004 yılından günümüze kadar olan yıllar içinde, oyun içinde şimdiki eşleri ile tanıştı, evlendi, çocukları doğdu, büyüdü. Bazıları iş kurdu. Hayat akıp giderken bazılarımız için WoW bir şekilde hep oradaydı. Çok fazla anı var çok fazla… İşte Warcraft hayranları kafalarda bu anılarla izledi filmi.

Beyaz perde açılıyor ve Outland bütün ihtişamı ile karşımızda!warcraft gif2

Bir WoW oyuncusuysanız, ilk sahnenin ekrana yansımasıyla birlikte mekanı hemen tanıyorsunuz ve yüzünüzde çocukça bir sırıtış beliriyor. Hemen ardından horde binalarının tanıdık şekilleri ekrana geliyor.

Ork klanlarının isimleri sayılırken hemen hemen hepsini tanıdığınızı fark ediyorsunuz, özellikle Frostwolf klanını tanımayan WoW oyuncusu yoktur. Sonra ekranda bütün ihtişamı ile Dark Portal beliriyor ve gözleriniz ışıl ışıl oluyor. Aklınıza hemen WoW’un eklenti paketi Burning Crusade açılışında, Dark Portal’ın önündeki Horde-Alliance savaşları geliyor.warcraft gif4Kartal ve kurta binme sahnelerinde saatlerce binek düşsün diye uğraştığınız saatlerinizi hatırlayacaksınız. Stormwind, İronforge, Dalaran sahnelerinde gözleriniz dolabilir. Filmin girişini öyle bir yapmışlar ki resmen bir anı bombardımanı yaşıyorsunuz, önce bir hüzünleniyorsunuz ama sonra kendinizi kalan anılarınız ile birlikte görsel şölene bırakıyorsunuz.

Öncelikle, usta ve genç oyunculardan oluşan oyuncu kadrosu, tabiri yerindeyse rollerine ‘cuk’ oturmuşlar.

Alliance  tarafı ; Travis Fimmel – Anduin Lothar, Dominic Cooper – Kral Llane Wrynn, Ben Foster – Medivh, Ben Schnetzer – Khadgar, Ruth Negga – Lady Taria ve Paula Patton – Garon

allience

Horde tarafı Toby Kebbel – Durotan, Rob Kazinsky – Orgrim, Clancy Brown –Blackhand ve Daniel Wu – Gul’Dan rolüyle izleyeceksiniz.

horde

Film, 1994 yılında yayınlanmış Warcraft 1: Orcs & Humans oyununun hikayesini temel alıyor. Hikaye üzerinde birçok ekleme yapılmış. Ama temelde aynı hikayeyi anlatıyor.

Oyunun hikayesinde; Orklar, Draenor denilen bir dünyada diğer halklarla birlikte barış içinde yaşamaktadır. Bu sırada Gul’Dan adında aç gözlü bir warlock, Azeroth denilen zengin ve bereketli dünyaya bir geçit açmanın yolunu bulur. Bu geçitten ‘Horde‘ adını verdiği büyü ile değiştirdiği vahşi ork ordusu ile geçerek insanlara saldırır. Bu çok basit bir anlatım oldu ama temelde aynen bu şekilde.gul'danWarcraft evreni, en az on filme senaryo çıkacak hikayeye, Yüzüklerin Efendisi filmlerini gölgede bırakacak özgünlüğe ve görsel zenginliğe sahiptir. Azeroth’u defalarca istila etmeye çalışan, başka dünyalara da yıkım getiren iblis Kil’jaeden’ın hikayesi, filme de konu olan Gul’dan’ın hikayesi, Blood Elf’lerin ihaneti, Arthas Menethil’in Lich King’e dönüşmesi ve daha neler neler…

Peki senaristler ve Blizzard bu kadar zengin bir dünyayı kullanabilmişler? Ne yazık ki HAYIR!

Warcraft’ın senaryosunu; aynı zamanda filmin yönetmenliğini de yapan Duncan Jones ile K-PAX, Blood Diamond gibi filmlerin senaryosunu yazan Charles Leavitt birlikte yazdı. Duncan Jones’un Warcraft evrenini çok iyi bilmesi ve Charles Leavitt’in büyük gişe filmlerin senaryosunu yazmada deneyimli olması, Warcraft’ı hiç tanımayan kişiler için güzel, aksiyonu bol, akıcı bir film senaryosu ortaya çıkmasını sağlamış. 123 dakika uzunluğundaki filmin nasıl bittiğini anlamıyorsunuz bile… Ama… Ama… İşin bir de aması var!

Başka konu mu bulamadınız ?!

Sen git doksan ciltlik roman çıkaracak kadar zengin hikayeden en sıkıcı bölümü al, mümkün olduğunca ayrıntıları atlayarak, hızlı hızlı anlat geç. Filmi sanki sadece Warcraft hayranlarının izlemesi için yapılmış, hayranlar ‘Karazhan’ ismi geçince neresi olduğundan haritadaki yerine kadar hemen aklına getirebiliyor ama normal bir film gibi izleyenler için bunlar tamamen anlamsız birer yer ismine dönüşüyor.warcraft gif5En önemlisi ırklar ve kişiler tanıtılmıyor. Ork ne? Ironforge denilen yer kimin şehri? Uzun kulaklı gözleri kırmızı, elf benzeri canlıların ismi ne? Gul’dan denilen karakteri neden bu kadar önemli?  Sınıflardan sadece ‘Warrior-Warlock ve Mage’ gösteriliyor. ‘Paladin-Priest-Druid’ nerede? Blood-Elf bile gösterilmişken Night-Elf nerede? Anduin Lothar gibi efsanevi bir savaşçı çok basit anlatılmamış mı? Garona diye birisi yok, nereden çıktı bu? (düzelti: var hatta kendisi ilk assasin oluyor ama o kadar süper karakter varken onun baş karakter gibi öne çıkarılması gereksiz olmuş)… diye hayranların görmezden gelemediği ve sinir bozucu bir sürü soru mevcut.

Ama Warcraft’ın ne olduğunu bilmeyenler için ise bir sorun yok..

Warcraft ne bilmiyorsunuz ama fantastik filmleri seviyorsunuz ve güzel vakit mi geçirmek istiyorsunuz, o zaman size güzel bir haberimiz var. Bu film tam size göre. Size dolu dolu bir 123 dakika geçireceğinizi garanti ediyoruz.warcraft gif1İlk fragman yayınlandığında hayranlardan karakterler üzerindeki CGI efektlerinin kalitesiz olması, büyü efektlerinin kötü olması ve senaryonun sığlığı yüzünden şikayetler gelmişti. Ama görebildiğimiz kadarıyla tüm bunlar düzeltilmiş hatta son yıllardaki en iyi fantastik filmlerden birisi olmuş, gerek makyaj olsun gerekse silah ve zırhlardaki ayrıntılar, üstüne IMAX kalitesini de eklerseniz görsel bakımdan insanı cennette hissettiren anlar yaşatan, çok üst düzey bir iş olmuş.

Yani Warcraft tarihini bilmiyor ya da umursamıyorsanız içiniz rahat olsun, başından sonuna kadar aksiyonu bol, görsel efektleri inanılmaz, Yüzüklerin Efendisi filmlerinden beri yapılmış en iyi fantastik filmi izleyeceksiniz.

Warcraft hayranı olarak film notumuz        : 5/10

Normal fantezi film sever olarak notumuz : 8/10

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız

POPÜLER