DİZİ HABERLER

X-Files 14 Yıl Aradan Sonra Geri Döndü

Efsane bilimkurgu dizisi X-Files, 6 bölümden oluşan özel 10.sezonu ile geri dönüyor.

“Gerçek Orada Bir Yerde”

90’ların ve (bizce) dizi tarihinin en iyi bilim kurgu dizisi X-Files, 6 bölümlük özel 10. sezonu ile 14 yıl aradan sonra ekranlara geri döndü.

İki başrol oyuncusu da aradan geçen 14 seneye rağmen hala bomba gibi, sanki dizi hiç ara vermemiş gibi, 10. sezon 1.bölümün ilk saniyelerinden itibaren yüzünüzde garip bir sırıtışla izlemeye başlıyorsunuz.

Her şey uçuk komplo teorileri davalarına bakan ve bu komplo teorilerine yürekten inanan FBI ajanı Fox Mulder (David Duchovny) ve onun şüpheci ortağı Dana Scully (Gillian Anderson)’nin tanışması ile başladı ve bilim kurgu tutkunlarını 1993-2002 yılları arasında 9 sezon boyunca kendine bağladı. Ülkemizde ilk başta TGRT Tv’de gösterilmeye başlandı, sonrasında Cnbc-e kanalında tüm bölümleri tekrar tekrar gösterildi. (ne yazık ki iki kanal da sonradan kapandı)

x flies posterUFO teorileri, devletin gizli güçleri, Siyah Giyinen Adamlar, 1947 Roswell UFO kazası ve bütün bu teorilerin CIA bağlantıları gibi şeylere daha önce kimsenin bakmadığı şekilde bakıp, kimsenin yüksek sesle söylemeyi cesaret edemediği şeyleri 9 sezon boyunca basbas bağırdı.

X-Files kendinden önce ve sonra yapılan benzer dizilerin yapamadığını yaptı. Bir kıvılcımın alev almasını sağladı ve ortaya kafayı UFO ve gizemli olayla bozmuş koca bir nesil ortaya çıktı. Benzer çok dizi yapıldı (örn: Fringe) ama koca bir nesli asla onun gibi etkileyemedi.

Resmen uzaylılar hakkında dedikodu yaptık arkadaş!

İşte böyle bir efsaneden bahsediyoruz. İnternetin olmadığı bir dönemde onlarca ülkede milyonları ekrana kilitlemiş ve yaşamı sorgulamamızı sağlamıştır. Ortaya o kadar çok komplo teorisi atmıştır ki, ‘Acaba evrende yalnız mıyız? Uzaylılar var mı?’ içlerindeki en naif olanlarıdır.

Daha önce hiç X-Files izlememiş olanlara bir evvel başlamalarını tavsiye ediyoruz. İzleyenlere ise…ehhh onlara söyleyeceğimiz bir şey yok, onlar gerekeni yapıp 6 muhteşem bölümü izleyecekler…

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız