EDEBİYAT

Yeni Bir Doctor Who Kitabı “Buz Çarkı” Raflarda

Usta bilimkurgu yazarı Stephen Baxter elinden çıkmış "Doctor Who: Buz Çarkı" İthaki Yayınları tarafından dilimize kazandırıldı ve raflardaki yerini aldı.

British Science Fiction, Locus, Arthur C. Clarke, John W. Campbell ve Philip K. Dick gibi bilimkurgu dünyasının en büyük ödüllerini kazanmış usta yazar Stephen Baxter elinden çıkmış “Doctor Who : Buz Çarkı” İthaki Yayınları tarafından dilimize kazandırıldı.

Buz Çarkı, dilimize çevrilen dokuzuncu Doctor Who kitabı oldu. Doctor Who: Efsane Devam EdiyorDoctor Who: SiluetDoctor Who: ShadaDoctor Who: Dehşet AğıDoctor Who: Trenzalore ÖyküleriDoctor Who: Ölüm ŞehriDoctor Who: Savaş Makineleri ve  Doctor Who: 11 Doktor 11 Öykü daha önce dilimize kazandırılan Doctor Who kitapları oldu.

Doctor Who hayranıysanız kaçırmamanız gerektiğini düşünüyoruz.

Kitabın tanıtım metnine ve konusuna bir göz atalım;

Çark. Satürn’ün bir uydusu etrafında dönüp kaynaklara muhtaç Dünya için bir maden kolonisine ev sahipliği yapan, buzdan ve metalden bir halka… Problemlerinin ardı arkası kesilmeyen bir koloni. Giderek artan ekipman arızaları ve hırsızlıklar. Çark’ta görülmeye başlanan gizemli yaratıkların hikayelerini anlatan çocuklar. Harap haldeki madenlere inmeyi reddeden bazı genç madenciler…

Bu gençlerden biri Satürn’ün halkalarında gezerken gizemli, mavi bir kulübeyi yok olmaktan kurtaracağından habersiz.

Çark’a ulaştıklarında ise Doktor ile yol arkadaşları Jamie ve Zoe süregelen sabotajın şüphelilerinden biri haline gelince büyük zorluklarla yüzleşmeye başlarlar. Çok geçmeden kendilerini, mazisi Güneş Sistemi’nin yaratılışına kadar uzanan bir gizemin içinde bulurlar. Ve bu gizem, Çark’ı yok etmek üzeredir…

Çağımızın en büyük bilimkurgu yazarlarından biri olan Stephen Baxter’dan soluk soluğa ve benzersiz bir Doctor Who macerası.

Kitabın çevirisi deneyimli çevirmen Sevda Deniz Karali’ye ait. Kendisini yakın zamanda yayımlanan John Scalzi’nin “İmparatorluğun Çöküşü” romanıyla tanımıştık ve çevirisi gayet temizdi. Şimdiden herkese keyifli okumalar.


Yazar                   : Stephen Baxter
Türü                    : Bilimkurgu
Orijinal Adı        : Doctor Who: The Wheel of Ice
Yayınevi              : İthaki Yayınları
Çevirmen            : Sevda Deniz Karali
Çıkış Tarihi         : Eylül 2018
Sayfa Sayısı        : 344
Fiyatı                   : 32 TLSATIN AL
Etiketler

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız

POPÜLER