DİZİ

“Yüzüklerin Efendisi” Dizi Projesini İnceledik

Yüzüklerin Efendisi dizi projesi hakkındaki bazı sorulara yanıt aradık.

Görünen o ki, 2001’de yayınlanan ilk film Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliğinden neredeyse yirmi yıl sonra Mordor yolculuğumuz kaldığı yerden devam ediyor. Yüzüklerin Efendisi serisi ve dolayısıyla Orta Dünya bir televizyon dizisi uyarlaması ile ekranlara gelmeye hazırlanıyor.

Bir süredir HBO, Netflix ve Amazon Yüzüklerin Efendisi’nin televizyon haklarını almak için yarışıyordu. Bu üç kanal, Tolkien’in haklarını korumak için kurulan Tolkien Estate ile yoğun bir pazarlık sürdürüyordu. Geçtiğimiz Pazartesi günü bu pazarlık sona erdi ve Amazon $250 milyon bütçe ayırarak dizi haklarını satın aldı. En az iki sezon olacağı sözü verildi. Buna göre, sezon başına $100-125 Milyon gibi bir bütçe düşüyor ki Yüzüklerin Efendisi gibi bir markanın televizyon uyarlaması için gayet yeterli ama gene de filmlere nazaran düşük bütçeli olacak. Bu bile Tolkien hayranlarını korkutuyor. Filmlerindeki o rüya gibi atmosferin yaratılamayacağını düşünüyorlar. Hatta Gimli, Ağaçsakal karakterine hayat veren John Rhys-Davies dizi hakkında “Tolkien mezarında ters dönmüştür” gibi hayal kırıklığını ve kızgınlığını belirten bir açıklama yaptı.

Peki neden dizi yapılma gereği duyuldu? Madem düşük bütçeli olacak film yapılması daha iyi değil miydi? İşte tüm bunlar ve merak edilen diğer sorunlara sizler için yanıt aramaya çalıştık.

Peki ne oldu? Dizi olayı da nereden çıktı?

Tolkien’in haklarını elinde bulunduran Tolkien Estate ve Trust firmasının en büyük korkusu J.R.R. Tolkien’in yarattığı dünyayı yeterince koruyamamaktı. Ama Tolkien hayranlarından da kitapların sinemaya ya da diziye uyarlanması için de yoğun baskı alıyorlardı. Bu baskıya ancak 2001 yılına kadar dayanabildiler. New Line Cinema’ya sinema haklarını sattılar. Sonrasında hepimizin bildiği olaylar, Peter Jackson projenin başına geldi ve efsane bir üçlemeye imza attı. Ardından Hobbit’i üç film halinde sinemaya uyarladılar. 2001 yılında başlayan sinema macerasının sonunda New Line Cinema bu altı filmden toplamda 5,85 Milyar $ hasılat elde etti. Bu gelire markanın oyuncak, Blu Ray gibi onlarca yan ürünü de eklersek Tolkien Estate’in kazancını ise ancak hayal edebiliriz.

Ama ellerinde Tolkien gibi bir marka varken bundan daha fazla gelir etmeden ve suyunu çıkartmadan bırakmalarını beklemek saflık olsa gerek.

Dizi ne hakkında olacak peki? Yüzüklerin Efendisi filmlerinin tekrarı mı olacak?

Hayır tekrarı olmayacak. Henüz netleşmemiş haberlere göre, dizi birden fazla sezon sürecek ve Yüzüklerin Efendisi – Yüzük Kardeşliği filminden öncesini, Hobbit’ten sonrasını anlatacak. Ne demek yani? Şu demek; Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit arasında ne olduğu belirsiz 60 sene var. Aslında ne olduğu belli tabi ama hikaye olarak hiç anlatılmayan koca bir atmış sene.

Bizim tahminimiz bu aradaki atmış seneyi anlatacakları yönünde. Genç Aragon’un maceralarını, Saruman’ın yozlaşmasını, Balin ve cücelerin Moria’yı ele geçirme sürecini, Faramir-Boramir ve Gondor ordusunun Mordor ile mücadelesi gibi mükemmel konular çıkarabilirler.

Eee Yüzüklerin Efendisi’ni kitaplarını anlatmıyorsunuz niye bu başlığı kullanıyorsunuz? 

Tahmin ediyoruz ki, Amazon tüm Orta Dünya isim hakkını değil sadece Yüzüklerin Efendisi isim hakkını aldığı için sadece onu kullanabiliyorlar. Zaten efsane olmuş bir markayı almaları ama doğru ismi almamaları da eleştiriye açık bir konu.

Hobbit’in isim hakları onlarda mı peki?

Hayır Hobbit’in isim haklarını almadılar. Zaten Hobbit diyince işler daha da karışıyor. Hobbit’in isim hakları Metro Goldwyn Mayer (MGM)’de ama film hakları Warner Bros. ve New Line’daydı. Bu üç firmanın yasal olarak ortak bir zeminde buluşması on sene sürdü ve Hobbit üçlemesi sonunda çekildi. İşin içine bir de dizi hakları ve Tolkien Estate’in girmesi durumu daha da zora sokacağı için Tolkien Estate sadece Yüzüklerin Efendisi hakları için anlaştılar. Amazon Hobbit ismini kullanamayacak.

Peki The Silmarillion ne olacak?

Tolkien Estate The Silmarillion, Unfinished Tales, The Children of Hurin, Beren ve Luthien kitaları için şu anda herhangi bir çalışma yapmayacaklarını açıkladı.

Dizi kaç sezon sürecek ve bütçesi ne kadar olacak?

Amazon’un söylediğine göre en az beş sezon sürecek ve ikinci bir dizi projesi daha gündemde. Sezon başına $50 Milyon gibi bir bütçe ayıracaklar gibi görünüyor. Bu film bütçesinin yaklaşık $300 Milyon olduğunu düşünürsek hem oyuncu hem de özel efektler anlamında baya bir kesintiye gidecekler. 2001’deki çekim teknolojisinden çok daha ilerde olmamızın bütçeye tasarruf anlamında çok bir katkısının olmayacağını düşünüyoruz. Muhakkak daha az popüler oyuncular ve ucuz teknoloji kullanacaklardır.

Madem düşük bütçeli olacak film yapılması daha iyi değil miydi?

Günümüzde bir markanın devamlılığı göz önünde olmaya bağlı çünkü aynı kalitede çok fazla yapım geliyor ve kısa sürede tüketilip yenisi talep ediliyor. Dizi ise öyle değil, bakınız son 7 senedir Game of Thrones ve Walking Dead dışında hiçbir dizi küresel anlamda takip edilmiyor ve konuşulmuyor. Bu süre içinde Game of Thrones adını duymayan kalmamıştır herhalde. Bu iki yapım film olsaydı kazanacakları reklam ve yan ürün gelirleri çok daha az olacaktır.

Yüzüklerin Efendisi gibi devasa bir markayı beş sezon sürecek bir dizi yaparsanız 5 filmden kazanacağınızdan kat kat daha fazla gelir elde edersiniz. Tolkien Estate bunu düşünerek dizi projesine yeşil ışık yakmış olabilir. Game of Thrones’un yedi sezonda HBO’ya tüm yan gelirleriyle birlikte $5,5 Milyar’dan fazla para kazandırdığı biliyor muydunuz? Böyle bir dünyada Yüzüklerin Efendisi markası bunu katlayacaktır.

Peter Jackson’ın projeye dahil olma ihtimali var mı?

Şu an için hayır. Ama Amazon’un; Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi filmlerinin yönetmeni Peter Jackson’a, senaristleri Fran Walsh ve Philippa Boyens’e, sanat yönetmenleri John Howe ve Alan Lee’ye, filmlerdeki silahları, sahne tasarımlarını yapan Weta Workshop’a teklif götüreceğinden eminiz.

Tamam her şey yolunda gitti ve dizinin çekimleri bitti. Peki ne zaman yayınlanacak? 

Amazon bu serinin küresel boyutta patlamasını isteyecektir. Bu yüzden Netflix ve Disney’in yeni duyurduğu Netflix benzeri yeni servislerinden bir adım önde olmak zorunda kalması gerekiyor. 2019 yılının sonlarına doğru Star Wars’un dizi uyarlaması Disney’in bu servisinin amiral gemisi olacak. Tam o dönem yayınlarsa istedikleri izlenme rakamlarına ulaşamazlar. 2020 sonbaharı en erken tarih olarak görünüyor.

Henüz senaryo yazarı ya da oyuncular belli değil ama 2018’in ilk çeyreğinde hepsinin açıklanacağını belirttiler.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız