DİZİ HABERLER

Zaman Çarkı Dizisinden İlk Fragman Yayınlandı

Robert Jordan'ın epik fantastik roman serisi Zaman Çarkı (The Wheel of Time) Amazon'un yapımcılığı ile ekranlara gelmeye hazırlanıyor. Diziden ilk fragman yayınlandı.

Fantastik roman severlerin yıllardır en büyük isteği Robert Jordan’ın epik fantastik roman serisi Zaman Çarkı’nın diziye ya da filme uyarlanmasıydı. Yazarın kendisi de vefat etmeden önce bu dileğini defalarca dile getirmişti ama Zaman Çarkı gibi devasa detaylı bir dünyanın hakkını vererek uyarlanması çok zor olduğunu da anlatmıştı. Yazarın eşi ve editörü olan Harriet McDougal, düzgün bir uyarlama için yıllarca yapımcılar ile pazarlıklar yaptı, kendisinin de daha önce dile getirdiği gibi bütçe ve yapımın ergen dizilerine çevrilmeden kitaplara sadık kalınması çok önemliydi. Sonunda bu isteklerine olumlu yaklaşan Amazon Prime ile anlaştılar ve senaryo ekibinin başında Harriet McDougal’ın kendisi yer alma şartı ile yapıma başladılar. Hatta bu dünyayı çok iyi bilen, yazarın vefatından sonra seriyi tamamlama görevini de üstlenen ve son üç kitabı yazan Brandon Sanderson’da serinin danışmanı oldu.

2020 San Diego Comic-Con’da dizinin yapımcısı Rafe Judkins dizi hakkında şunları söylemişti;

“Açıkçası, mümkün olduğunca kitaplara sadık kalmak istiyorum, Zaman Çarkı fantastik dünyanın en sevilen kitaplarından, bir okuyucu olarak ben de onları seviyorum, hikaye olarak inanılmaz güzel ve bunun hakkını vererek anlatmak istiyoruz. Hikayenin ana teması denge ve klasik kötülüğe karşı iyilik hikayesinden çok dengeye karşı dengesizliğin öne çıktığı bir fantazya dizisini görmek gerçekten heyecan verici.”

“Zaman Çarkı, alışılagelmiş sihir dünyasından farklı olarak sadece kadınların ve içlerinden sadece gücün dişil yarısına erişmesine izin verilen Aes Sedai adındaki belirli kadınların kullanabildiği, Karanlık Varlık’ın kirletmesi sonucu saflığını yitiren ve kullanan erkekleri çıldırmasına yol açan eril yarısından oluşan Tek Güç adındaki tanrısal güç, büyü sistemi olarak kullanılmaktadır.

Hikaye, Moiraine (Rosamund Pike) adındaki Aes Sedai’ın küçük bir kasaba olan İki Nehir’e gelmesiyle başlıyor. Buradaki beş genç erkek ve kadın birden kendilerini Moiraine’in peşine takılmış bir halde tehlikeli dünyaya doğru yolculuğa çıkmış halde buluyorlar; bunlardan birinin, insanlığı ya kurtaracak ya da yok edecek olan Yenidendoğan Ejder olacağı kehanet edilir.

Rosamund Pike’a eşlik edecek oyuncular ise şu şekilde: Josha Stradowski (Rand al’Thor), Marcus Rutherord (Perrin Aybara), Barney Harris (Mat Cauthon), Zoe Robins (Nynaeve), Sophie Okonedo (Siuan Sanche), Madeleine Madden (Egwene Al’Vere), Kae Alexander (Min Farshaw) ve Hammed Animashaun (Loial)

Amazon tarafından uyarlanan Zaman Çarkı, Robert Jordan tarafından yaratılan aynı isimdeki fantastik kurgu serisine dayanmaktadır. Serinin tamamı 15 kitaptan oluşmaktadır. Robert Jordan ilk 12 kitabını yazdı ve son üç kitabı yazamadan vefat etti. Kalan üç kitabı Jordan’ın taslaklarına sadık kalarak yaza0 Brandon Sanderson yazmış ve seriyi tamamlamıştır. Amazon’un dizisi bu 15 kitabın tamamını sırası ile anlatacak mı henüz belli değil.

Zaman Çarkı’nın (The Wheel of Time) ilk üç bölümü 19 Kasım’da Amazon Prime Video’da prömiyer yapacak ve yeni bölümler 24 Aralık’taki sezon finaline kadar her Cuma günü yayınlanacak.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız